AGV Otomatik Yönlendirmeli Araçlarla Malzeme Taşıma Maliyetleri Nasıl Düşer?

Yerel olarak tanınmış bir üretici firmaya yapılan son ziyarette, forklift sürücülerinin montaj alanından nakliye limanına kadar sürekli ileri gidip geldiklerini fark ettik. Uzaklık her yönden 152.400 m’nin üzerindeydi ve bana göre yaptıkları tek şey bir yerden diğerine palet taşımaktı. Bu konu sorulduğunda, firma yetkililerinin yorumu şu yöndeydi: ‘’Bu ürünü her zaman montajdan sonra nakliyeye taşıma şeklimizdir.’’ Bu görev için OGA olarak değerlendirilip değerlendirilmediğini sordum. Bu uygulama için bir tane düşünmediğini, ancak söyleyeceklerimi duymak için istekli olacağını söyledi. OGA’lar 1950’lerden beri buradalar, yeni değiller. Yeni olan ise teknolojinin ne kadar uygun maliyetli hale geldiği, rehberlik yöntemleri ve bu ekipmanın sunduğu artan işlevsellik.

AGVler Üç Ana Kategoriye Ayrılır :

1-Otomatik Çekiciler : Her biri yük taşıyan motorsuz arabalar veya römork çeken güç ünitesi.
2-Otomatik Yük Taşıma Ünitesi : Genellikle çatallarında veya yataklarında ağır yükler taşıyan özel olarak tasarlanmış araçlar.
3-Otomatik Kaldırma Kamyonları (OKK) : Otomatik çalışmaya izin verecek şekilde kumandaları değiştirilmiş standart bir palet krikosu veya forklift.


Bu araçların rehberliği birkaç farklı yol ile ele gösterilmektedir :

OGA’nın yolunu belirlemek için yere manyetik bant yerleştirilir. Transponder etiketleri, OGA’nın kontrolünü sağlamak ve verilen görevleri gerçekleştirmek için bandın altına yerleştirilir. Manyetik bant, kılavuzun kısa sürede hızlı bir şekilde kurulmasını veya değişmesini sağlar. Bant zarar görür ise, hasarlı bölgeyi yukarı çekip değiştirilir. Ucuz fakat yüksek frekanslı işlemler için uygun değildir.
-Vizyon rehberlik sistemleri makinenin üzerinde kontrol bölümüne monte edilmiş birden fazla kamera kullanır. Bu sistemler, kameraları aracı gidecekleri yol boyunca yönlendirmek, referans nokta dizilerini göstermek ve ezberlemek için göz görevi olarak kullanılır. İstenen yolu programlamak için operatörü denetleyiciyi öğrenme moduna geçirir ve makine istenen yol boyunca yürür. Kameralar aracı yönlendirmek için rota boyunca birçok referans noktası seçer. Sistemler 24,14016 km yolda ki rotaları öğrenip hafızada bulundurabilir.
-CAD tabanlı yazılım,rehberlik araçları haritalama ve navigasyon yazılımlarını kullanır. Operatör istenen yolun ve herhangi bir engelin CAD çizimlerini yaratması dışında görme sisteminde olduğu gibi aynı öğrenme modunu başlatır. Bu sistemler sadece istenen rota ve durakların programlanmasına izin vermekle kalmaz.Diğer sistemlerin önceden belirlenmiş bir yolu takip ettiği yerlerde CAD tabanlı sistemlerin zekası, makinenin engellerin etrafında manevra yapmasını ve yola geri dönmesine izin verir.

OGA’lar için tipik uygulamalar

-Hammaddelerin Taşınması
-Tam Zamanında Teslimat (TZT)
-Trafiğin Çok Olduğu Alanlarda veya Uzun Mesafelerde Aktarma / Servis Yükleri
-Ürünün Gelen Teslim Alanından Stok Alanına Taşınması
-Kit İşlemleri
-Çapraz Yerleştirme
-İmalat Üretim Hatlarını Desteklemek İçin İşlenmiş / Bitmiş Ürünlerde Çalışmak

OGA’ların bir sonraki aşaması, paletlenmiş ürünü palet rafından yükseltilmiş olarak depolayan ve otomatik alan araçların çalışmalarının kontrolüdür. Bu araçlar geliştiriliyor, kontrollü ortamlarda kullanılıyor ve uygulamaları çok yakında geliyor olacaktır.

OGA’ların Yararları

-Düşük İşletme Maliyetleri -Emniyet
-Ürün Hasarında Azalma -Esneklik
-Ölçülebilirlik -Güvenilirlik

Otomasyon ve robotikteki muazzam gelişmelerle birlikte iş gücü için artan sabit ve değişken maliyetlerle, OGA’lar ve OKK’lar şirketinizin hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçları için büyük bir yatırım olabilir. OGA’lar hakkında daha fazla bilgi almak veya bu teknolojinin sizin için nasıl çalışabileceğini araştırmak istiyorsanız, aşağıya bir yorum bırakabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here