Berlin’den Dünyaya: Tıbbi Üretim İçin Omron Robotik Teknolojisine Dayalı Pil Montaj Çözümü

Omron eCobra Pro Scara Robot ve kamera teknolojileri küçük lityum primer pillerin montajını otomatik hale getiriyor. Dünya çapında yüksek talep için güvenilir otomasyon gerekiyor. Bütüncül destek, proje başarısını hızlandırıyor.

Alman Tıbbi Teknoloji Birliği‘ne (BVMed) göre, endüstriyel sağlık sektörü 2009’dan bu yana sürekli olarak ve Almanya ekonomisinden daha hızlı bir şekilde büyüyor. Bu büyümeye ilaç ve tıbbi teknoloji üretimi, dağıtımı ve toptan satışı da dahildir. Berlin merkezli mühendislik şirketi Jonas & Redmann; montaj otomasyonu, enerji depolama ve fotovoltaik ürünler gibi diğer iş alanlarına ek olarak tıbbi teknolojiye odaklanıyor. Jonas & Redmann, ABD merkezli bir müşterisinin tıbbi cihaz uygulamasında lityum primer pillerin montajını otomatik hale getirmek için Omron teknolojisi ve uzmanlığından faydalanıyor. Güçlü kamera ve görselleştirme teknolojisi, eCobra Pro Scara robot ve üçlü tutucu doğru katmanlama ile hassas montajı destekliyor.

Jonas & Redmann Kurumsal İletişim Bölümü ekip lideri Elke Beune konuyla ilgili şu açıklamada bulunuyor: “Tüm çözümlerin montajını tamamen yapıp ve teslimattan önce kapsamlı kalite ve performans testlerine tabi tutuyoruz. Makinelerin sahaya, yani bu proje özelinde ABD’ye gönderilmesinden sonra devreye girerek isteğe bağlı çalışan eğitimi ve tamamlanmış sistemlerin uzun süreli desteğinin yanı sıra teknik danışmanlık hizmetlerini yürütüyoruz.” Tam otomatik montaj, taşıma ve işlevsel test sistemleri, Berlin merkezli makine mühendisliği uzmanlığı şirketinin temel faaliyetleridir. Son derece verimli otomasyon sistemleri ve yüksek güvenilirlik hem müşteri, hem doktorlar hem de hastalar için en öncelikli konumda bulunuyor. Şu ana kadar, Amerikalı müşteri küçük pilleri manuel olarak üretmişti. Bununla birlikte nihai tıbbi cihaz ürünlerine yönelik yüksek hacimli talep, otomasyonu zorunlu hale getirdi.

Küçük ve Hassas Parçaların Otomatik Montajı

Zorluk: Büyük tıbbi teknoloji müşterisi, şimdiye kadar üretimi manuel olarak ve küçük miktarlarda gerçekleştirdi. Bunun nedeni, cihaz üretiminin son derece hassas ve doğru olmasının yanı sıra katı kalite kontrol gerekliliklerini de karşılamak zorunda olmasıydı. Ayrıca, aynı anda üç farklı küçük ve hassas parçanın monte edilmesi de oldukça zordu. Jonas & Redmann Mekanik Tasarım Ekip Yöneticisi Tobias Gensicke konuyla ilgili olarak şunları ekliyor: “Tasarım açısından özellikle zorlayıcı olan nokta, hesaba katılması gereken çok sayıda standardın ve düzenlemenin bulunmasıydı.

Çok hassas malzemelerin hızlı ve güvenilir bir şekilde taşınmasını sağlayacak robotlar, tutucular ve konfigürasyon seçenekleri gerekiyordu

Hedef: Seri Üretimde Güvenilir Otomasyon

Amerika merkezli şirket, şimdi otomasyon sayesinde pilleri yüksek hacimlerde üretmeyi, verimliliği ve hassasiyeti artırmayı amaçlıyor. Şirket böylece, hassas ürünlerin endüstriyel üretimini mümkün kılmış olacak. Omron’un otomasyon çözümünde, makine görsel denetimi de dahil olmak üzere, bağlantılı dört robotik üniteyle ana komponentlerin (anot ve katot) beslenmesi ve konumlandırılması da yer alıyor. Konumlandırmaya ek olarak, delme işleminden sonra makine görsel denetimi ile yüksek çözünürlüklü kalite denetimi de yapılıyor.

Jonas & Redmann, 15 yıldan uzun süredir Omron robotlarına, çözümlerine ve uzmanlığına güveniyor. Omron Algılama, Emniyet ve Komponentler Bölümü Saha Satış Mühendisi Frank Neumann konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çözüm seçiminde robot teknolojisi ve görüntü işlemeyi bir araya getiren genel konsept büyük öneme sahipti.” Ayrıca, müşteri ile tedarikçi arasındaki güven ilişkisi de kilit bir rol oynadı.

 

Pil Montajı Sırasında Metal Aşınmasını Önleme

Makine içinde metal aşınmasının önlenmesi özellikle zorluk teşkil ediyordu. Tobias Gensicke şunları söylüyor: “Pil hücrelerinin üretim sürecinin tamamı, metal parçacıklar oluşmadan gerçekleşmek zorundaydı.” Robot seçim sürecinde, pillerin üretiminde kullanılan özel lityum metalin taşınması hususuna da özellikle dikkat etmemiz gerekmişti. Robot ve kamera teknolojisi için talepler ve gereklilikleri hem Jonas & Redmann hem de müşteri ile aynıydı. Robotlar, tutucular ve konfigürasyon seçeneklerinin, çok hassas malzemelerin hızlı ve güvenilir bir şekilde taşınmasını sağlaması gerekiyordu. Diğer bir gereklilik ise robot ve tutucu teknolojisinin kusursuz şekilde ayarlanmasıydı. Projede eCobra Pro çok küçük komponentleri taşıyacak şekilde konfigüre edildi. Ayrıca robotun metallerde tam kapsüllenme olmadan hiçbir bağıl hareketin oluşmadığından emin olmak için entegre bir kamera kullanması gerekiyordu.

Müşteri, şimdi otomasyon sayesinde verimliliği ve hassasiyeti artırarak pilleri yüksek hacimle üretmeyi hedefliyor.

İstifleme, Delme ve Presleme İşlemlerini Güvenli ve Hassas Bir Şekilde Yürütme

Elektrotların istiflenmesi ve delinmesi, üçlü tutucu uygulamasının temelidir. Robotik kol ilk olarak lityumu ve anodu alıyor. Sonraki adımda bunlar birleştiriliyor. Bu adımın ardından anot ve katodun sızdırmazlığı sağlanıyor ve son adımda iki pil komponenti (anot ve katot) yan yana yerleştiriliyor. Tüm montaj süreci dört kamera ünitesi tarafından izleniyor.

Projenin son aşamasında, makine 70 saniye içinde her pilin montajını gerçekleştirip ve kontrol ediyor. Jonas & Redmann için bir diğer otomasyon hedefi de tıbbi cihazın ticari olarak piyasaya sürülmesidir. Omron, bu hedefi tek bir entegre çözümde güçlü robotik ve görselleştirme teknolojisiyle destekliyor.

Kamera Sistemleriyle Montaj Kalitesi Kontrolü

Beune şunları ekliyor: “Çeşitli komponentlerin etkileşiminde yazılım da önemli bir rol oynuyor.” Omron kamera sistemleri, düzeltme hesaplaması algoritmaları (elektrot levhalarının tam doğru şekilde törpülenmesi) gibi özelliklerin bulunduğu kapsamlı bir yazılım paketi içeriyor. Kameralar hem montajı hem kaliteyi kontrol ediyor. Son ürünün güvenilirliği için çok önemli olan hassas delme konturu da bu kapsamda yer alıyor.

İstifleme sürecinde lityum iyon pil hücresinin montajı için Jonas & Redmann’ın sunduğu çözüm

Kapsamlı Eğitim Desteği

Beune şu açıklamalarda bulunuyor: “Omron uygulama sırasında profesyonel ve kapsamlı destek sağladı. Jonas & Redmann ve Omron çalışanları bu projede sıkı bir işbirliği içinde çalıştılar. Ayrıca proje başlamadan önce verilen eğitim önemliydi.” Robotik ve kamera eğitimine katılanlar, hem eğitim içeriği hem de eğitim personeli nedeniyle workshop çalışmasını çok beğendiklerini ifade ettiler. Beune şunu ekliyor: “Yazılım ve uygulamadan sorumlu kişiler kendileriyle ilgilenildiğini gerçekten hissettiler.

Jonas & Redmann Hakkında
Jonas & Redmann – The Automation Company: Geleceğin teknolojilerinde 30 yıllık yenilikçilik. 1989 yılında kurulan mühendislik şirketi Jonas & Redmann, derinlemesine teknik bilgi birikimi ve mükemmellik yaklaşımıyla Berlin’in en büyük özel makine üreticisi haline geldi. Grubun şu anda dünya genelinde 500 çalışanı bulunuyor. En önemli uzmanlık alanları, tıbbi teknoloji (kuruluşundan bu yana), fotovoltaik (1999’dan bu yana), enerji depolama teknolojisi (2009/2010’dan bu yana) ve departmanlar arası montaj otomasyonudur. Jonas & Redmann karmaşık ve yenilikçi üretim süreçlerinin otomasyonunda uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Pil Teknolojisi iş segmentine yönelik teknik çözümler, Berlin’in son derece hassas malzemelerin taşınmasında ne kadar kapsamlı bilgi birikimine sahibi olduğunu gösteriyor. Bu bilgi birikimiyle iş alanında varlık gösteriyor ve kanıtlanmış konseptleri pil teknolojisi alanındaki müşterilerin özel gereksinimlerine uyarlıyor. Daha fazla bilgi: www.jonas-redmann.com

Omron Hakkında
Omron Corporation; temel algılama ve kontrol teknolojilerini kullanarak faaliyet alanını kontrol komponentleri, elektronik komponentler, elektronik otomotiv komponentleri, sosyal altyapı, sağlık hizmetleri ve çevre gibi iş alanlarına kadar genişleten lider bir endüstriyel otomasyon şirketidir. 1933’te kurulan Omron, dünya çapında yaklaşık 39.000 çalışanıyla 110’dan fazla ülke ve bölgeye ürün ve hizmet sunuyor. Omron, endüstriyel otomasyon alanında ürün ve müşteri desteğinin yanı sıra üretime yenilik getiren otomasyon teknolojileri sunarak zengin bir toplum yaratılmasına katkıda bulunuyor. Daha fazla bilgi için industrial.omron.com.tr adresini ziyaret

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here