En Zorlu Koşullarda Çalışan Endüstriyel Robotlar

Robotlar her gün sıkıcı, monoton işler yapar. Geleneksel olarak, robotların aslında çıkış noktası burası idi. Fakat zaman, teknoloji ve tecrübe bize çok daha fazlasını yapabileceklerini gösterdi. Verimlilik, kalite ve verimlilik robotlarla birlikte ön plana çıkmaya başladı. Üstelik robotların yatırım getirisi artık yıllarca değil aylarla ölçülüyor.

Kazançlara daha fazla odaklanıldığında bazen kazandıklarımızı unuturuz. Aşırı sıcaklıklar, zorlayıcı yükler, sert kimyasallar ve zehirli dumanlar fabrikalar için olağan ortamlardır. Robotların mükemmel yapan şeyse;  onların tuhaf yetenekleri yapamayacağımız yere gitme ve yapmamamız gereken işleri yapma yetenekleri. Kimyasal arıtma ve tehlikeli madde kullanımından, zehirli ilaç birleştirme ve sıfırdan paletlemeye kadar, robotların insanüstü yetenekleri onları uç noktalara götürür.

Ağır hizmet tipi robot, 7. eksen konumlandırıcısına tavana monte edilmiştir ve bu fırın kılavuz çekme uygulamasının aşırı çalışma koşullarını ele almak için ısıya dayanıklı bir elbise ve diğer özel ekipmanla donatılmıştır. (İhtisas Analiz Mühendisliği A.Ş.’nin İzni ile) Robotik Fırın Çekme Fırın dokunarak yorucu bir iştir. Ağır kaldırma tekrarlayan ve fiziksel olarak zorlu bir süreç. Sıcaklıklar metali eritebilecek kadar sıcak. Zararlı dumanlar ve zehirli tozlar bu görevi insanlar için özellikle olanaksız kılmaktadır. Ancak robotlar ve deneyimli bir otomasyon entegratörü için fırın çekme işlemi ter değil.

1996 yılında kurulan Specialized Analysis Engineering, Inc. (SAE), endüstriyel otomasyon, robotik, proses kontrolleri, sistem entegrasyonu, imalat ve kablolama konularında uzmanlığa sahip bir mühendislik hizmetleri firmasıdır. Utah merkezli Logan firması, fosfor azaltma fırınları ve çelik eritme fırınları için ark ocağı açma otomasyonunu da içeren geniş bir endüstri yelpazesinde projeler gerçekleştirdi.

SAE, farmasötik ve tarım devi Bayer tarafından sahip olunan bir fosfat arıtma tesisi için altı fırın dokunarak hücreleri otomatik hale getirdi. Idaho, Soda Springs’de bulunan tesis, herbisitler için element fosfor üretmek üzere birden fazla elektrik ark ocağı işletiyor.

Rafinaj işlemi sırasında çeliği eritmek için yeterince sıcak olan 1650 ° C’ye yaklaşan erimiş cüruf formunda bir atık ürün oluşturulur. Bu erimiş cüruf, musluk denilen bir işlemde periyodik olarak fırından çıkarılmalıdır. Kılavuz çekme işlemi sırasında, ark ocağının etrafındaki çevre son derece zordur. Aşırı yüksek sıcaklık, erimiş malzemeye sıçrama potansiyeli ve zararlı duman, buhar insanlar için tehlike oluşturur.

Çalışma ortamı o kadar yoğun ki robotun bile korunması gerekiyor. Metalik kapağın altında, koordine edilmiş hareketi olan özel bir 7. eksen konumlandırıcıya ters çevrilmiş bir FANUC M-900iB / 360 ağır yük taşıma robotudur. Ters montaj, çalışma alanındaki zemine monteli bir konfigürasyon tarafından yasaklanmış diğer faaliyetler için odaya izin verdi.

Fırın çekme hücresinin montajı sırasında gösterilen, özel olarak inşa edilmiş bir 7. eksen konumlandırıcıya ters monte edilmiş altı eksenli robot. (Specialised Analysis Engineering, Inc.’in İzniyle) Isıyı Aldı, Yükü Hafifletti
Robot, Idaho kışlarında -29 ° C ile yaz aylarında 38 ° C’nin üzerinde olan ortam sıcaklıklarında çalışabilmelidir. Yüksek ortam sıcaklıklarını ve aşırı işlem ortamını ideal etmek için robot, RIA üyesi Roboworld tarafından üretilen, ısıya dayanıklı bir Robosuit® ile korunmaktadır. SAE mühendisleri, robot zırhlarının, ters montaj konumunu ve bu uygulamanın gerektirdiği aksesuar ekipmanını barındıracak şekilde özelleştirilmesi için doğrudan Roboworld ile birlikte çalıştı.

SAE ayrıca, robota son derece soğuk kış aylarında çalışma kabiliyetini korumak için tüm mafsal motorlarında ve yatak yuvalarında özel olarak üretilmiş, termostatik olarak kontrol edilen, elektrik dirençli ısıtıcılarla donatılmış. Ayrıca robotun koruyucu giysinin altındaki kablo demetine yardımcı izolasyonu yerleştirdiler. Elektrik panolarında ve açık konumlardaki operatör panellerinde bulunan tüm kablo kanalları ve kablolar, zorlu çalışma ortamından korunmak için korumalı ve yalıtılmıştır.

Robotik işlem, robotun dikey olarak istiflenmiş akü plakaları gruplarını hassas şekilde hizalayarak, kenarların düzgün ve hizalı olduğundan emin olarak başlar. Ardından robot plakaları alır ve kalan konektörleri ya da pabuçlardan kalan kalıntıları gidermek için onları büyük bir kıl fırçanın üzerinden geçirir. Daha sonra robot, ürünü ısıtıldığında boncuk oluşturabilecek metal oksitleri çıkararak metal kulakları hazırlayan bir akı işlemiyle çalıştırır. Daha sonra pabuçlar daha güçlü bir bağlantı oluşturmak için kalay içine batırılır ve sonra plakaları bağlamak ve pozitif ve negatif uçları oluşturmak için tekrar erimiş kurşun içine daldırılır. Son olarak, robot, pil plakalarını kalıpları otomatik olarak kalıplanmış plastik bir muhafazaya yerleştiren son istasyona yerleştirir.

BBI, 136 kg’lık akü plakalarını günde 500 kez tutarlı bir şekilde hizalamak için hassas bir atölyeye ihtiyaç duyuyordu. Kawasaki robotu 300 kg taşıma kapasitesine sahip ve küçük bir alandaki geniş çalışma alanı için 3230 mm’lik uzun bir alanı minimum miktarda ölü alanla birleştiriyor. Yüksek tekrarlanabilirlik (± 0.3 mm) hassas ve ağır kaldırma gerektiren uygulamalar için idealdir. Kombine olarak, bu özellikler robotun farklı yüksekliklerde birden fazla makineye ulaşmasını sağlarken, daha tutarlı bir ürün oluşturdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here