Endüstriyel Robot Kolu

Endüstri alanında son dönemlerde tercih edilen ve işleri kolaylaştıran robot kolu mekanik yapıya sahiptir. Ayrıca endüstriyel robot kolu sahip olduğu özelliklerden dolayı sanayinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Eskiden pek çok iş insan gücü kullanılarak yapılamaya devam ediyordu. Bu durum zamandan, enerjiden ve bütçeden tasarruf yapılmasına engel teşkil etmekteydi. Ancak robotik kol sayesinde insan gücü minimum seviyeye indirilmiştir. Sadece bir robotik kol ile bir saat içinde on işçinin yapacağı iş yapılabilir. Ayrıca robotik kol sayesinde hata payı minimum seviyenin de altına indirilmektedir. Teknolojinin üst seviyelere ulaştığı robot kolu sayesinde sanayide büyük atılımlar gerçekleştirilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kaynak Robotu

Endüstriyel Robot Kolu Özellikleri

Robot kolu programlanabilir bir robotun mekanik bir parçası olarak kabul edilmektedir. Oldukça teknolojik bir sisteme sahiptir. Robot kolu sayesinde kısa süreden programlama yaparak pek çok iş halledilebilir. Robotik kolun içeriğinde elektronik motorlar mevcuttur. Bu motorlar sistemin çalışmasını bilhassa kol mekanizmasının kendi etrafında dönüş gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Kolun ağız kısmında yine mekanik bir motor mevcuttur. Bu motor kola esneklik kazandırmıştır. Bu esneklik sayesinde robotik kol istenen şekilde hareket edebilir. Ürünü tutma, bırakma ve atma özellikleri mevcuttur. Bu aşamada X, Y, Z eksenlerinde hareket etmektedir. Ürün güçlü bir kapasiteye sahiptir. Bu özelliği sayesinde ağırlık ne olursa olsun istenen eksende taşıma gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Robot

Endüstriyel Robot Kolu Çeşitleri

Robot kolu teknolojik olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu sebeple farklı özelliklerde üretilmiş robotik kollar mevcuttur. Bu durum robotik kolun çeşitliliğini oluşturmaktadır. Robot kolu kendi içinde 5 çeşide ayrılmıştır. Bunlar scara robot kolu, silindirik robot kolu, küresel robot kolu, eklemeli robot kolu ve kartezyen robot kolu olarak sayılabilir.

Dolgu uygulamalarında scara robot kolu tercih edilirken tutma ve taşıma için kartezyen tercih edilmektedir. Kaynak, eğme, bükme gibi işlemlerde küresel robot kolu tercih edilir.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Robot kolu, çeşitlerine göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. İlk olarak malzeme taşıma alanında yoğun oranda tercih edildiği bilinen bir gerçektir. Ancak bununla sınırlı değildir. Art ve nokta kaynağı, yapıştırma, kesme, eğme, bükme gibi alanlarda da sıklıkla kullanılır. Montaj, paketleme, paletleme ise diğer kullanım alanları arasında değerlendirilebilir. Sanayide ve teknolojide pek çok alanda robot koluna başvurulduğu bilinen bir gerçektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here