Enjeksiyon Üflemeli Kalıplama ve Termoplastik Uzmanı, Omron’un Tüm Unsurları İçeren Robotik Desteğine Güveniyor

Kozmetik, gıda ve ilaç endüstrilerine özel şişe tedarik eden İsviçreli üretici, Omron’un eCobra robotlarını, besleme çözümünü, görsel denetim teknolojisini ve NX1 kontrolörünü tercih ediyor.

Benzer ürünlere sahip rekabetçi bir ortamda, güvenilir kalite sağlamak her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu durum, yüksek kaliteli ürünlerin yanı sıra yüksek kaliteli ambalaj üretimi için de geçerlidir. Müşterilerine en yüksek düzeyde kalite sunan İsviçre merkezli Ganahl AG, tüm konvansiyonel termoplastik reçinelerden 1,5 ml – 250 ml aralığında kapasiteye sahip şişeler, kaplar ve kavanozların üretiminde uzmandır. Bu başarıyı elde etmek için şirket içinde geliştirilen ve üretilen püskürtmeli hava basınçlı kalıplama makineleri (IBM) ile püskürtmeli hava basınçlı kalıplama araçlarını kullanan Ganahl, yakın zamanda bu listeye Omron’un eCobra Scara robotlarını da ekledi. Uygulama için uzman danışmanlığını Omron’un entegrasyon iş ortağı, üretim tesislerinin tasarımından üretimine kadar uçtan uca hizmet sunan JKS Engineering AG sağladı.

Heinz Plastics Group üyesi olan Ganahl, çeşitli pazarlardaki müşterilerine yönelik olarak yoğurtlu içeceklerden burun damlalarına kadar her ürün için yılda 300 milyondan fazla şişe, kap ve kavanoz üretiyor. Ganahl AG’nin sunduğu kapların bazıları sıcak preslemeyle üretilir. Bu ürünler, yüksek kaliteli maskara, dudak parlatıcı ve diğer kişisel bakım ürünleri için kozmetik sektörü gibi alanlarda kullanılıyor. Diğer kullanım alanları arasında gıda takviyesi ve ilaç sektörü yer alıyor. Şirketin ürünleri 24 IBM’de kesintisiz olarak üretiliyor. 27 makinede esnek bir şekilde kullanılabilen 160 alet, makine tahsisinde yüksek derecede adaptasyon imkânı sunuyor. Ganahl AG CEO’su Ralph-Christian Frank konuyla ilgili şunları söylüyor: “Karmaşık işlerin uygulamasını gerçekleştirirken güvenilir makine ve aletlerle kapsamlı süreç bilgisine güveniyoruz. Müşterilerimiz, yüksek süreç güvenilirliği ve kalitesi avantajından yararlanıyor. Sıcak presleme sırasında besleme yapan parçalar genellikle gürültülüdür ve esnek değildir. Omron ve JKS’nin sunduğu çözümle bunu daha iyi hale getirebildik.


Hızlı ve Geniş Olanaklar Sunan Yanıt

Omron ile iletişim 2018 yılında Hannover Messe fuarında kuruldu: Ralph-Christian Frank sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Omron ekipmanlarını ve teknolojilerini ilk kez orada öğrendik. İhtiyaçlarımızı açıkladık ve birkaç saat içinde yanıt aldık. JKS de iş ortağı olarak önerildi. Hem teknoloji hem de destek hızı bizi gerçekten etkiledi.“. Ganahl AG’nin günlük işinin bir parçası olan farklı boyutlardaki oyuk gövdeli iş parçaları, bugüne kadar vibrasyonlu veya dairesel besleyici üzerinden besleniyordu. Bunun amacı şişelerin güvenilir ve doğru baskı için doğru yönde olmasını sağlamaktır. Gürültülü dairesel besleyiciler sürekli olarak titriyor ve her parça için ayrı olarak tasarlanıyor.

Kusursuz İşbirliği

Omron, otomasyonun ve proje hedeflerinin çok iddialı olduğunu hemen fark etti. Yalnızca beş ay içinde yeni bir robot hücresinin çalışmaya başlaması gerekiyordu. JSK Engineering AG ile Neuma AG’nin CEO’su ve sahibi Jürg Schulthess konuyla ilgili şunları dile getiriyor: “Böyle bir proje, yalnızca iyi çalışan bir ekiple gerçekleştirilebilir. Ganahl, Omron ve entegrasyon iş ortağımız JKS’nin benzersiz robotik hücreyi çok kısa bir süre içinde geliştirmeyi ve bunu rekor sürede uygulamaya koymayı başarmasından büyük mutluluk duyuyoruz. İş ortağı seçimi ve bu tür projeler büyük bir güven meselesidir. Bu nedenle, Ganahl ve Omron’a bize duydukları güvenleri için teşekkür ederiz.

Seçim sürecinde, Ganahl proje yöneticileri dört sistem sağlayıcısını ve beş robot üreticisini karşılaştırdı. Frank süreçle ilgili şunları söylüyor: “Omron, ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi karşılama konusundaki isteklilik ve esneklik açısından açık ara öndeydi.” Ayrıca, diğer sistemlerin hantal veya çok pahalı olduğu ya da uygun olmadığı ortaya çıktı. Omron Otomasyon ve Sürücülerden Sorumlu Saha Satış Mühendisi Bruno Meister şu sözlerle katkıda bulundu: “Lehimize olan bir diğer husus ise verdiğimiz sözleri tutmamız oldu. Örneğin, yaklaşık on adet Ganahl ürünü üzerinde fizibilite çalışmaları gerçekleştirerek Omron’un bu ürünleri en iyi nasıl destekleyebileceğini test edip gösterdik. Ganahl, Omron’u tercih etmesi sayesinde eksiksiz bir kamera teknolojisi çözümünün yanı sıra robotik, yazılım ve güçlü destek avantajlarından faydalanıyor.”

Hassas Robot Gücünün Faydaları

Ganahl, gürültülü ve esnek olmayan vibrasyonlu besleyicilerin aşamalı olarak yerini alması için Omron eCobra robotunu tercih etti. Yeni çözüm, ürünlerin günde birkaç kez kolayca değiştirilebilmesine imkân tanıyor. Ayrıca cihaz, parçaların konumunu otomatik olarak algılayarak bunları teker teker makineye doğru şekilde besleyen bir kameraya sahiptir. Eski durumla kıyaslandığında, şimdi Ganahl’ın manuel sıfırlama yapmasına gerek kalmıyor. Manuel sıfırlama, her yeni parça için çok fazla zaman ve çaba harcanmasına neden oluyordu. Eski çözümde, her şişenin kendi dairesel besleyicisinin olması gerektiğinden, ayrıca çok fazla alan ve donanım gerekiyordu. Ganahl’ın Omron teknolojisinden önce kullandığı cihazlar hataya çok daha yatkındı, defolu mal oranı daha yüksekti ve süreç kararlılığı daha düşüktü. eCobra robot, makineye saatte 2500 adede kadar şişe beslemesi sağlıyor. Robot, 600 mm çalışma yarıçapına sahip. Omron’un NX1 modüler makine kontrolörü akış, hareket ve bilgi kontrolü sağlıyor. Üretim alanlarının operasyon teknolojisini IT ile birleştirerek geliştirme ve bakım maliyetlerini azaltıyor. Böylece, aracı yazılımı gereksiz kılıyor.

Omron sistemi sayesinde, Ganahl hiç olmadığı kadar hızlı ve esnek bir şekilde çalışabiliyor. Farklı şişeler artık makineye daha verimli şekilde beslenebiliyor. Şişe boyutundan bağımsız olarak değiştirme işlemleri kolayca uygulanabiliyor. Yeni süreçte, yeni bir şişenin beslenmesi gerektiğinde yalnızca reçetenin ayarlanması gerekiyor. Omron robot, parçaları ayrı ayrı kavrayıp makineye besliyor. Gerçekten etkileyici. Meister süreci şu şekilde açıklıyor: “Şişelerin yüzeyi hassastır. Vibrasyonlu besleyici veya uygun olmayan bir robot kolu, hızla çiziklere veya diğer hasarlara neden olabiliyor. Elbette bu durum önlenebilir. Robotla tek tek toplama, dairesel besleyiciden çok daha hassas.” Basit bir tutucu kullanılarak her bir Ganahl parçası çeşitli öğelerden toplanıp hemen ve yavaşça konveyöre yerleştiriliyor.

Çeşitli Uygulamalar İçin Uygun Çözüm

JKS Engineering AG CEO’su Jürg Schulthess şu bilgileri ekliyor: “Omron teknolojisini temel alan, tekrar tekrar kullanılabilen bir üniversal robotik hücre tasarımı geliştirdik. Birkaç ay içinde ilk sistem müşteriye teslim edildi.” Tüm proje tarafları işbirliği içindeydi ve çok iyi anlaşıyorduk. Ganahl, hem robotik, hem de işlemler, sürücü teknolojisi ve emniyet açısından çözümün geneline dair tüm konularla ilgili deneyimli bir yetkiliden bilgi alabiliyordu.

Omron eCobra robotu şu anda Ganahl’da bir pilot projede çalışır durumda. Olumlu deneyim, proje yöneticilerinin gelecekte cihazın kullanımını genişleterek sistemi günde 24 saat çalışacak şekilde planlamasına olanak sağlıyor. Şirket, önümüzdeki yıllarda daha fazla Omron sistemi kullanmak istiyor. Frank, konuyu şu sözlerle özetliyor: “Kalite ve uygulama konusunda çok yüksek beklentilerimiz vardı. Bu nedenle, uygulamanın bu kadar pürüzsüz ilerlemiş olmasından mutluluk duyuyoruz. Bu sistemi gören diğer müşteriler de çok ilgileniyorlar. Ganahl’da kullanılan yeni teknoloji, özellikle verimlilik ve parçaların hassas taşınması bakımından göz dolduruyor. Üstelik fiyatlar da cazip. Çok başarılı bir proje oldu.”

İlginizi Çekebilir: Esnek Üretimin Geleceği: Mobil Robotların ve Cobotların Gücünü Bir Araya Getirmek

Ganahl Hakkında
Merkezi İsviçre’nin Volketswil şehrinde bulunan Ganahl AG, 1988’de kuruldu. Şirketin 48 çalışanı bulunuyor. Ganahl, şirket içinde geliştirip ürettiği püskürtmeli hava basınçlı kalıplama makineleri (IBM) ve hava basınçlı kalıplama aletlerini kullanarak tüm yaygın termoplastik reçinelerden 1,5 mililitreden 250 mililitreye kadar kapasiteye sahip mükemmel kalitede şişeler, kaplar ve tüpler üretiyor. Ganahl, yılda yaklaşık 40 kalıp ve 300 milyon şişe üretiyor. Ürünlerini İsviçre’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Amerika geneline dağıtıyor. Daha fazla bilgi için www.ganahl.ch adresini ziyaret edin.

JKS hakkında
“İyi fikirlerinizi mükemmel çözümlere dönüştürür”. Bu cümle, İsviçre’nin Nänikon ve Wetzikon şehirlerinde şubeleri bulunan ve hızla büyüyen İsviçreli mühendislik şirketi JKS’nin sloganı. PTC dağıtım iş ortağı JKS, Artırılmış Gerçeklik, Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0 çözümleri sunuyor. Geçtiğimiz 25 yıl içinde JKS’nin bağlı kuruluşu Neuma AG ile birlikte yüzlerce özel makine ve otomasyon çözümü başarıyla hayata geçirildi. Daha fazla bilgi için www.jkse.ch, www.neuma.ch veya www.jks.swiss adresini ziyaret edin.

Omron Hakkında
Omron Corporation; temel algılama ve kontrol teknolojilerini kullanarak faaliyet alanını kontrol komponentleri, elektronik komponentler, elektronik otomotiv komponentleri, sosyal altyapı, sağlık hizmetleri ve çevre gibi iş alanlarına kadar genişleten lider bir endüstriyel otomasyon şirketidir. 1933’te kurulan Omron, dünya çapında yaklaşık 39.000 çalışanıyla 110’dan fazla ülke ve bölgeye ürün ve hizmet sunuyor. Omron, endüstriyel otomasyon alanında ürün ve müşteri desteğinin yanı sıra üretime yenilik getiren otomasyon teknolojileri sunarak zengin bir toplum yaratılmasına katkıda bulunuyor. Daha fazla bilgi için industrial.omron.com.tr adresini ziyaret edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here