Gıda ve Paketleme Endüstrisi için 7 Robotik Uygulama

Kekler, kremalar, süt; robotlar hepsini paketleyebilir! Bu yazımızda yedi büyük robotik gıda ambalajlama uygulamasını sizlere tanıtıyoruz. Paketleme, gıda endüstrisinde en yerleşmiş robot uygulamalarından biridir. Ürünlerin paketleme aşamasındaki tek tip doğası, gıda tedarik zincirinde daha önce görev aldığından daha kolay otomatik hale getirilmesini sağlar. Tarım ve gıda üretimindeki görevlerin robotlarla otomatikleştirilmesi daha zordur, ancak üreticiler bu uygulamaları yavaş yavaş benimsemeye başlamıştır.

Önceki makalelerde robotların tüm gıda üretim endüstrisini nasıl dönüştürdüğünü gösterdik. Burada, sürecin üç aşamasını da kapsayan ilk yedi gıda paketleme uygulamasını sunuyoruz: birincil paketleme, ikincil paketleme ve üçüncül paketleme.

  1. Rastgele Yönlendirilmiş Gıdaların Alınması ve Yeri

İşlenmiş yiyecekler genellikle boyut ve şekil bakımından homojendir ve bu durum robotik tutucu ile kullanımlarını kolaylaştırır. Bununla birlikte, otomatik gıda işleme makineleri genellikle rastgele yönlendirilmiş ve dağıtılmış ürünler üretir.

Robotlar rastgele yerleştirilmiş ürünlerin paketlenmesi için çok popüler bir çözümdür. Basit bir alma ve yerleştirme eylemiyle, ürünü eşzamanlı olarak tanımlayabilir, hizalayabilir ve yerleştirebilir. Robotik olmayan alternatif ise, ürünlerdeki değişikliklere karşı esnek olmayan ve çok fazla alan kaplayan demirbaş kullanmak olacaktır.

  1. Çiğ Gıda Ambalajlaması

Birincil ambalaj, çiğ veya işlenmiş gıda ürünlerinin alınmasını ve paketlenmesini içerir. Paketler, yiyeceğe bağlı olarak, büyüklük ve şekil bakımından büyük ölçüde değişebilir. Bu, bazı ürünlerin bir robotla halledilebilmesini zorlaştırır. İşlenmiş yiyeceklerin (çerezler gibi) tek biçimli boyutlarından dolayı anlaşılması daha kolaydır, ancak çiğ yiyecekler (brokoli gibi) daha fazla zorluk yaratabilir.

  1. Yayılım

Evde kek pişirdiyseniz, kekleri tavadan çıkarmanın zor bir iş olabileceğini de bilirsiniz. Toplu üretilen unlu mamüller genellikle büyük tavalarda pişirilir. Robotlar, birincil paketleme için ürünleri çıkarmanın bir yoludur. Robotik yayılma, genellikle özel bir yayma aracı kullanarak fırınlanmış ürün tepsisinin tamamını almayı içerir. Her pişmiş ürün bir vakumla veya küçük pimlerle tutulur.

  1. Ayırım

Ayırım, boş bir paketin bir yığından çıkarılmasını içerir. Sık sık robotik yayılma ile bağlantılı olarak gerçekleştirilir – en küçük ayırıcı robot bir paketi istiften çıkarır ve yayılma robotu fırınlanmış ürünleri içine yerleştirir.

  1. Kutulama

İkincil paketleme, ayrı ayrı paketlenmiş ürünlerin alınmasını ve kutulara veya kasalara gruplandırılmasını içerir. Ürünler zaten paketlenmiştir, bu nedenle bu aşama yiyecekleri kirletme riski taşımamaktadır. Sonuç olarak, bu görevler robotik olarak uygulanması genellikle daha basittir.

  1. Paletleme

Üçüncül paketleme, genellikle paletler üzerine istiflenerek, ürün kutularını alıp nakliye için hazırlamayı içerir. Paletleme, yiyecek ve içecek endüstrisinde yaygın bir robot uygulamasıdır. Üretimi artırmak ve çalışanların yaralanma riskini azaltmak için bira imalathanelerine nasıl uygulanabileceğini daha önce göstermiştik.

  1. Depolama

Otomatik depolamanın gıda üreticilerine nasıl rekabet avantajı sağlayabileceğini daha önce tartıştık. Ürünler paletlere veya kafeslere konulduktan sonra, paletlerin taşınması görevi, özellikle çok sayıda ürünün depolanması halinde çok yoğun bir iş olabilir.

Gıda endüstrisi birkaç yıldır robotik ambalajlamayı benimsemiştir. Bu, özellikle ikincil ve üçüncül paketleme aşamalarında önümüzdeki yıllarda artacaktır. İşbirlikçi robotlar şimdilik  ambalajlamanın avantajlarını çok daha düşük hacimlerde çalışan daha küçük üreticilere getirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here