İş Birlikçi Robotlar Global Şirketler İçin Neden Daha Dikkat Çekici?

İşbirlikçi robotlar son dönemde robot dünyasında en çok gündeme gelen konuların başında geliyor. Kolay ve hızlı bir biçimde entegre edilebilmesinin yanında, özellikle karmaşık programlama altyapısı veya güvenlik muhafazasına gerek olmadığı için birçok işletme tarafından tercih ediliyor. Global şirketler içinse, esas endişe programlama veya entegrasyon konusu değil, daha çok global bir skala üzerinde para/zaman/enerji tasarrufu sağlayan doğru uygulamayı bulmak ve dünya üzerinde birçok tesiste çoğaltılabilecek basit bir görevi otomotikleştirebilmektir. Özetle aynı robotu tüm üretim tesislerine aynı şekilde para kazandırabilecek şekilde kullanabilmek bu şirketlerin için oldukça önemli.

İşbirlikçi robotlar giderek daha yaygın hale geliyor

Neden İşbirlikçi Robotlar?

Basit bir görevi otomatikleştirebilmek için Volkswagen gibi tesislerde işbirlikçi robotlar entegre etmenin amacının ne olduğunu sorabilirsiniz. Örneğin global şirketlerin arabaları birleştirmek, boyamak, bir araya getirmek ve transfer etmek için bir grup robotu satın aldığını düşünün. Neden böyle bir şirket daha küçük, daha çok hataya sahip olan, daha yavaş ve daha az taşıma kapasitesi olan bir robotu kullanmak istesin ?

İşbirlikçi robotlar otomotivden, paketlemeye birçok alanda kullanılabilir

1.Güvenlik: Aslında, konu tesislerde yeni bir teknoloji (özellikle robotlar) tanıtmaya geldiğinde, güvenlik önemli bir endişedir. İşbirlikçi robotları kullanmanın avantajı, uygulamanın işçiler açısından güvenli olduğundan emin olmak için minimum düzeyde cihazlara ihtiyaç duyması veya hiç harici güvenlik cihazına ihtiyaç duymamasıdır. Diğer bir deyişle robot ve aksesuarları çalışanlar için tamamen güvenlidir.

İşbirlikçi robotlar emniyet konusunu büyük oranda arka plana atmamızı sağladı.

2.Uygulamalar: Ağır işlerde geleneksel olarak kullanılan robotlar insanlar için tehlikelidir. Büyük endüstriyel robotların kullanımı güzel bir çözümdü. Fakat, küçük görevler için işbirlikçi robotlar kullanılabilir. Uygulamalar bir insan tarafından gerçekleştirilebilir fakat insan sağlığı açısından uygun değildir. Örneğin zehirli yapışkan uygulamak, ağır yük kaldırmak vs. Bu yüzden robotlar insanlara yardım eden bir el gibi olabilir ve insanlar için tehlike veya yükü azaltabilirki bizi tekrarlanan görevler konusuna götürüyor.

3.Tekrarlanan görevler: İşbirlikçi robotlar kullanmakta olan global şirketlerde gördüğümüz görevlerin çoğu tekrarlanan görevler. Araba şirketlerinin her gün birkaç bin araba ürettiğini düşünürseniz, verilen bir görevde çalışan birinin bir günde aynı hareketleri 10,000 kere tekrarladığını hayal edebilirsiniz. Bunu haftada 5 gün, yılda 50 hafta yapmak…Bu çok fazla tekrarlanan gayret demek. İşbirlikçi robotlar insanlara yükü kaldırmasına yardım ederek veya araba kapısına takılacak parçayı getirerek veya bunun gibi işlerde insanların görevlerini tamamlasına yardım edebilir. Böylece işçi daha az efor ve normal tempoda görevini yapabilir.

Kollobratif Robot vs Endüstriyel Robot

Kollobratif robotları ve endüstriyel robotları karşılaştırmaya başladığınızda, bir kazanan veya kaybeden belirleyemezsiniz. Robot seçiminizi belirleyecek uygulamaya bağlı olarak değişir. Fakat, donanımsal ve yazılımsal açıdan bu iki çeşit robot arasında bir çok farklılık mevcuttur.

Endüstriyel robotlar: Referans hattına göre, robot güvenli olacak şekilde tasarlanmamıştır. Hızlı, güçlü ve tekrarlayabilmesi için yapılmıştır. Bir insanın etrafında yer alması gereken güvenlik muhafazası yüzünden insanların yanı sra çalışamaz (bazı durumlar hariç). Robot, kıstırma noktaları olan dikdörtgen şekilli parçalarla ve açıktaki motorlarla yapılır. Bu robotların çoğu güç algılayamaz böylece bir şeye çarptıklarında anlayamazlar. Bu robotlar klasik programlama methodlarıyla programlanmak zorundadır.
Büyük bir tesiste, endüstriyel robotları entegre etmek zorlu olabilir. Üretim hatları anahtarlanmak zorunda kalabilir ve bazı makinalerın pozisyonunu ve amacını tekrar düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Bu robotların küçük taşıma kapasitesine sahip olabileceğine dikkat edin. Hızlı devir zamanları sağlamak için geniş hız aralığına sahiplerdir.

Kollobratif Robot: Bu robotlar insanlarla iş birliği yapması için tasarlanmıştır. Bu robotların genel geometrisi yuvarlak bileşenlerden meydana gelmiştir. Robot sınırlı sayıda kıstırma noktasına veya hiç kıstırma noktasına sahip değildir ve her şey robotun içine entegrelidir. Hepsinde güç sensörleri mevcuttur böylece dış bir etken tarafından güç uygulandığında bunu hissedebilirler. Bu sayede robotlar el rehberiyle programlanabilirler. Bu robotlar önemli bir değişiklik olmadan, daha önceden var olan bir tesise entegre olabilir. Bu robotların genellikle düşük bir taşıma kapasitesine sahip olduğunu unutmayın.

Neden Kollobratif Robotlar Global İşletmeler İçin Daha İlgi Çekicidir ?

Ölçek ekonomileri: Global şirketler çeşitli tesislerde spesifik görevleri olabileceğinden, bir engel olarak düşünülürse, baskıyı hafifletme bir domino etkisine sahip olabilir. Eğer uygulamalar otomatikleştirecek fırsata sahipse, uygulamayı geliştirmek ve ondan yararlanmak için teknoloji departmanında zaman harcamak daha karlı olabilir.

Global Etki: İşbirlikçi robotlarla ilgili en güzel şey, montaj hattındaki diğer uygulamalara uyarlanabilmesi. Aslında, robotu bir yapışkan uygulamalar için tanıtıyorsanız, aynı bilgi paketleme uygulamaları için de kullanılabilir. Bunlar endüstriyel robotlarla gerçekten yapılamaz çünkü bir boyama robotu her zaman bir boyama robotu olarak kalacaktır.

Karmaşıklığı Yönetin:  Üretim hattını A’dan Z’ye değiştirmek yerine, küçük robot projelerini belirli yerlere uygulayabilir ve etkilerini değerlendirebilirsiniz. Büyük bir yatırıma, kapanmaya ve üretimin durmasına gerek yok.

Motive edilmiş işgücü: ” Genç işgücünün ” parçası olduğum için, haftada 35 saat motor bloğuna vana yerleştirmekten ziyade robot bakım veya robot yönetiminde çalışacağınızı söylemenin daha motive edici olduğunu söyleyebilirim. Genç işçiler (hatta daha yaşlı olanlar) yeteneklerini zorlayacak işleri motive ediyorlar. Robotlarla çalışmak, klasik montaj hattı işi üzerinden imalat işlerine olan ilgiyi artırabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here