Makine Emniyetinde 5 Teknolojik Trend

Robotların giderek daha fazla üretim hatlarına girmesi ile robotlarla insanlar arasındaki etkileşim hiç olmadığı kadar arttı. Endüstriyel robot gibi son teknoloji üretim hat ve sistemleri benzer şekilde makine emniyetinde de bir çok yenilikçi teknolojiyi talep eder hale geldi. Peki makine emniyetinde teknoloji trendleri nereye doğru evriliyor, gelin isterseniz beraber bakalım.

İlginizi Çekebilir: Robotlarla Emniyetli Bir Şekilde Nasıl Çalışırım!

1-Dijitalleşme ve Veri Toplama

Dijitalleşme ile birlikte artık makine emniyet ürünleri de sadece emniyet sağlama veya koruma değil, veri toplama ve veriyi değerlendirme de oldukça önemli. Sadece “Kapı Açık veya Kapı Kapalı” bilgilerini aldığımız demode emniyet ürünleri artık çok fazla bir şey ifade etmiyor. Bunun yerine IO-Link özelliği barındıran üretim sistemlerinden teşhis, bakım gibi verileri alabileceğimiz ürünler çok daha fazla yaygınlaşmaya başlıyor. Tüm bunlara ek olarak haberleşme artık tüm emniyet sistemlerinde olmazsa olmaz. Profinet gibi saha bus sistemleri ile haberleşebilen ürünler sizlere aynı zamanda Endüstri 4.0 için de kapı aralıyor.

2-Erişim Yönetimi Daha da Önemli Hale Geliyor

Tesisler büyüdükçe üretim hatları daha da karmaşık bir hale geliyor. Bu nedenle tesis boyunca bir erişim yönetimi sağlamadıkça kusursuz bir emniyet sisteminden bahsetmek zor olacaktır. Ek olarak, makinelerin neden olabileceği zararlardan yalnızca insanların korunması gerekmez. Maliyetli üretim sürecinin yetkisiz veya kazayla yapılan müdahalelerle kesintiye uğramaması bakım birimleri için esastır. Bu durumda, anahtarla çalışan döner anahtarlar ve şifreler artık yeterli emniyet sağlamaz. Çözüm, erişim haklarını merkezi olarak yöneten bir Elektronik Anahtar Sistemi EKS’dir. Ancak, EUCHNER EKS bundan daha fazlasını yapabilir. Örneğin, Elektronik Anahtarlar için bir zaman sınırı belirlenebilir ve kaybedilmeleri durumunda bloke edilebilirler. Diğer seçenekler, farklı makineler için farklı erişim düzeyleri, kullanıcı gruplarını yönetme gibi ek fonksiyonlar içerir.

3-Manipülasyona Karşı Elektronik Koruma

Üretim baskısı bazen tesisleri yapmaması gereken şeylere zorlayabilir. Bu da çalışmaması gereken emniyetsiz bir sistemi kandırarak devreye alma olabilir. Bu durumlar istenmeyen iş kazalarına davetiyedir. Geçmişte manipülasyona karşı kullanılan mekanik sistemler kolaylıkla kandırılabiliyordu. Bugün ise RFID kodlu emniyet sistemleri ile manipülasyonun önüne geçilmiş durumda. Daha da fazlası hemen yukarıda bahsettiğimiz EKS sistemleri ile erişim yönetimi sağlayarak, manipülasyona karşı tam bir koruma sağlayabilirsiniz.

4-Özelleştirilebilir Emniyet Ürünleri

Her fabrikanın, hatta aynı fabrika içinde farklı üretim hatlarının emniyet ihtiyacı farklı olabilir. Bu nedenle her sistem için minimum maliyetli olacak şekilde, farklı bir emniyet sistemi tasarlanmalıdır. Örneğin, Euchner yeni ürünlerinden MGB 2 modüler yapısı ile, kullanıcıya istedikleri emniyet fonksiyonlarını seçerek kendi emniyet sistemini oluşturabilmesini sağlıyor. Sunulan 20 farklı alt modül, sizlere emniyet sisteminizi özelleştirmenizi ve verimliliğinizi arttırmanızı sağlar.

5-Daha Küçük Daha Kompakt Ürünler

Geçmişte üretim makinelerinin görünümü, işlevleriyle karşılaştırıldığında nispeten önemsizdi. Bununla birlikte, son yıllarda geliştiriciler gittikçe artan bir şekilde, yüksek kalite standartlarının bir yansıması olarak kabul edilen makinelerin tasarımına odaklandı. Şu anda mümkün olan yüksek elektronik entegrasyon seviyesi, baskılı devre kartlarının boyutlarının küçültülmesini sağlamıştır. Yenilikçi teknolojiler, ürünlerin daha küçük ve daha küçük olmasını sağladı. EUCHNER’in en küçük RFID konfigürasyonu 6 mm olup, bir plastik dübelle aynı boyuttadır ve bir kapıya monte edildiğinde neredeyse görünmezdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here