Robot Endüstrisi Gelecek 10 Yılda Nasıl Değişecek?

Robotlar önümüzdeki on yılda nasıl değişecek? Bizim 5 tahminimiz sizi şaşırtabilir, ancak muhtemelen beklediğiniz şekilde değil. Yıl sonuna kadar gelmesi bekleniyor. Bu tek bir şey anlamına gelebilir: Ruhsal şapkalarımızı takmanın ve robotiğin geleceği hakkında bazı tahminlerde bulunmanın zamanı geldi!

Robotik 10 Yıl Önce Nasıl Görünüyordu?

İlk önce 10 yıl geriye bakalım. Sektörde 10 Yıl Önce Neler Oluyordu?

2007 yılında, sektör iyi formda görünüyordu ve robot satışları yükselmeye başladı.

Samuel’in tartıştığı 1997 tahminlerinden biri, servis robotlarına olan talebin, endüstriyel robotlara olan talepten daha yüksek olacağıydı. Bu tahminin doğru olduğu ortaya çıktı.

2007 yılında, yaklaşık 5.6 milyon kişisel servis robotu ve satılan 34.000 profesyonel servis robotu, 113.000 endüstriyel robotla karşılaştırıldı (bu sayı, o zaman kullanılan Samuel’den daha gerçekçi bir sayı veren bu yılki IFR raporundan alınmıştır).Bu nedenle, 2007 yılında 50 servis robotuna oranla 1 endüstriyel robot satıldı.

On yıl önce, robotlar için yükselen bir pazar olduğu zaten belliydi.

İki Küçük Şirket Yeni Bir Dalga Oluşturdu

Ancak 10 yıl önce önemli bir şey oldu: iki şirket doğdu. 2008’de küçük bir Kanadalı girişimci, 3 Parmak Uyarlamalı Tutucunun ilk versiyonunu başlattı… Robotiq’in doğuşu! Samuel, Jean-Philippe ve Vincent kullanım kolaylığı üzerinde yoğunlaştı. Herhangi bir robotik bilgisi olmadan insanların toplayıp kullanabileceği ürünler geliştirmek istediler.

Sektörde Şimdi Neler Oluyor?

Boşluk daralsa da, bugün hizmet robotlarının endüstriyel robotlardan daha çok sattığı doğru. 2016 yılında, bir başka IFR raporuna göre, 294,312 endüstriyel robotla karşılaştırıldığında 6,7 milyon kişisel hizmet robotu ve 59,706 profesyonel robot satıldı. Bu oran 23’e karşın 1.

Asya piyasaları bunun için büyük bir itici güçtür. Asya ve Avustralya’da endüstriyel robot satışları son on yılda üç kattan fazla artarken, Amerika ve Avrupa’da ise sadece %76 oranında arttı.

İşbirlikçi Robot Satışları Yükseliyor

2008 yılında işbirlikçi robotların doğuşundan bu yana, sektöre sıkı bir şekilde hakim olmaya başladılar. Bununla birlikte, işbirlikçi robotların satışlarda “şaşırtıcı bir patlama” yaşadığını söyleyemem (bazı medya yutturmacalarının önerdiği gibi). Diğer tüm robotik alanlarda olduğu gibi, işbirliğine dayalı robot gelişimi istikrarlı ancak etkileyici olmuştur. Birçok yönden bu, büyük bir patlamaya göre daha iyidir. İşbirlikçi robotların aşamalı olarak üretim kültürüne çekildiğini göstermektedir. Şirketler yutturmacaya kapılmıyor, işbirlikçi robotları benimsiyorlar çünkü işlerine uygun geliyor.

İşbirlikçi robot satışları şu anda endüstriyel robot satışlarının yaklaşık %7’sini oluşturuyor. Robot Raporuna göre 2016’da yaklaşık 21.700 işbirlikçi robot satıldı. Satışlar aynı hızla artmaya devam ederse, işbirlikçi robotlar endüstriyel robotiğin geleceği için büyük bir itici güç olabilir. İşletmeler, geleneksel endüstriyel robotların yerine daha esnek işbirlikçi robotları seçmeye başlıyor.

Kesin olan bir şey var. Her türden robotun satışları artmaya devam ediyor. Bu eğilimin yakın zamanda durmasının muhtemel olduğunu düşünmüyoruz.

Robotik 10 Yılda Neye Benzeyecek?

Aşağıda önümüzdeki on yılda robotik için 5 öngörümüz bulunmaktadır.

Bu tahminler sizi şaşırtabilir! Çünkü çok gösterişli değiller.

Temel olarak, bir sonraki on yıllık robotiğin, önceki on yıla biraz benzeyeceğini tahmin ediyorlar.

Neden bu kadar ölçülü konuşuyorum? Çünkü robotiğin tarihi yutturmaca ile doludur. 2015’te açıkladığım gibi, neden herkes robotiklere yatırım yapıyor? Tarihçemiz, endüstrimizin uzun zamandır “robotiğin bir sonraki büyük şey olacağı” ve “dünyayı değiştirecekleri” tahminlerine dayanıyor. Bununla birlikte, medya gösterişli tahminlere ve uğursuz uyarılara odaklanırken, robotik endüstrisinin kendisi sessizce “çalışmaya devam ediyor” ve yıldan yıla istikrarlı bir şekilde büyüyor.

Bu yüzden önümüzdeki on yıl içinde bunu tahmin etmenin güvenli olacağını düşünüyorum:

  1. Servis robotları, endüstriyel robotlarından birim başına daha fazla satmaya devam edecektir (her ne kadar endüstriyel robotiklerin daha büyük bir ekonomik pazarı temsil etmesi muhtemel olsa da).
  2. Robot satışları çeşitli sektörlerde büyümeye devam edecek ve yeni pazarlara girecektir.
  3. İşbirlikçi robotlar, endüstriyel robot endüstrisinde önemli bir oyuncu olmak için büyüyecek, ancak geleneksel endüstriyel robotlar hala büyük bir rol oynayacak.
  4. Medya ve daha geniş halk, “robotların yükselişi” ve “dünyanın sonu” hakkındaki aynı kıyamet hikayelerini paylaşmaya devam edecek.
  5. Bu arada, robotik endüstrisi (yani hepimiz), robotların uygulamalarımız için çalışmasını sağlamak ve işlerimizi geliştirmeye yardımcı olmak için sessizce “işe devam etmeyi” sürdürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here