Robot Entegrasyonu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Robotların entegrasyonu zor değil mi? Bir entegratöre, yıllarca süren robotik deneyimine, çok zamana ihtiyacınız vardır. Hayır! Bu ‘gerçeklerin’ hepsi kurgu.

Robotik hakkında birçok yanlış anlaşılma var. Bu efsanelerin bazıları öylesine çılgıncadır ki, onları daha önce birçok kez ele aldığımız gibi yanlış yönlendirilir (örneğin; robotlar iş çalar, robotlar hepimizi öldürür vb.). Bunları tekrar söyleyerek sizleri sıkmayacağız. Çünkü bunlar genelde halkın inandığı efsane türleridir, ancak biz mühendislik tecrübesi olanlar olarak doğru olmadığını biliyoruz.

Bununla birlikte, birçok mühendisin ve işletme sahibinin bile inandığı bazı yanlış yönlendirilmiş ‘gerçekler’ vardır. Mühendisler ve işletme sahipleri robot entegrasyonunu nasıl yapacaklarını düşünüyorlar. Birçok insan yanlış bir şekilde robotiğin onlar için olmadığına inanıyor çünkü bu bütünleşme mitleri tarafından yanlış yönlendiriliyorlar.

İşte sizin gibi zeki insanların robotikten büyük faydalar almalarını engelleyen doğru bilinen yanlışlar.

1.Entegrasyon Bir Entegratör Gerektirir

Mantıklı, değil mi? Robotunuzu entegre etmek için harici bir robot entegratörü tutmanız gerekir.

Yanlış!

Evet geçmişte doğruydu. Geçmişte robot entegrasyonu, yıllarca programlama tecrübesi gerektiren karmaşık ve yetenek gerektiren bir işti. Bazı özel durumlarda, bugünlerde hala bir entegratöre ihtiyacınız var. Bununla birlikte, birçok uygulama için, hiçbir harici entegratör olmayan robotlarla başlayabilirsiniz .Bu, işbirlikçi robotlarla özellikle tercih edilir.

2.Entegrasyon Robotik Deneyimi Gerektirir

Hayır! Daha önce hiç robotik deneyimi olmayan ve sayısız profesyonelin robotları problemsiz bir şekilde entegre etmeyi başardığını gördük.

3.Robotlar Sadece Seri Üretime Uygundur

Bu yaygın mit, güncel olmayan bir robotik fikrinden kaynaklanmaktadır. 1960’lardan (ilk endüstriyel robot inşa edildiğinde) 1990’lara kadar, robotlar yalnızca seri üretim araçlarıydı. Yalnızca yüksek hacimli, düşük karışım ortamının zamanın esnek olmayan endüstriyel robotlarına uygun olduğu otomotiv gibi endüstriler tarafından kullanıldı. Ancak bu günlerde robotlar, seri üretim için olduğu kadar düşük hacimli, yüksek karışım ortamlarına da uygulanabilir.

4.Robotlar Görme Sensörlerine İhtiyaç Duyar

İnsanlar çoğu zaman robotların görme algılayıcılarına sahip olması gerektiğini düşünür, çünkü ne yaptığımızı görmek için bizlerin gözümüze ihtiyacı vardır. Ancak, bu mutlaka doğru değildir. Robot görüşü, entegrasyonu olması gerekenden daha zorlaştırabilir (kullanımı kolay görüş sensörleriyle bile). Birçok görev görüş gerektirmez. Sonuç olarak, bu tür görevlerin entegrasyonu çok basittir.

5.Entegrasyon Uzun Zaman Alır

Birçok insanın düşünmesine rağmen, robot entegrasyonunun çok karmaşık ve zaman alıcı bir ilişki olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanların bir robot uygulamasının iskeletini birkaç saat içinde entegre ettiğini gördük.

6.Entegrasyon Pahalıdır

Entegrasyonun maliyeti, son on yıl boyunca sürekli düşmektedir. Entegrasyon, işbirlikçi robotlardan daha pahalı olan endüstriyel robotlar için bile çok daha uygun maliyetlidir.

Endüstriyel robotlarla entegrasyon maliyetleri, robotun toplam maliyetini %300 artırır. İşbirlikçi robotlarla entegrasyon maliyetleri ihmal edilebilir.

7.Entegrasyon Karmaşıktır

Robotlar zor geliyor, değil mi? Ancak, artık entegrasyonun karmaşık olması gerekmiyor. Daha önce hiç robot kullanmamış olsanız bile entegrasyon çok basit olabilir.

8.Robotik, Üretim Düzenini Değiştirmek Anlamına Gelir

”Bir robotu entegre edemeyiz çünkü sürecimizi değiştirmek istemiyoruz.”

Bu yaygın bir endişedir.İ nsanlar robotların büyük bir karışıklığa yol açacağını ve üretim düzeninin değiştirilmesini gerektirdiğini düşünüyor. Gerçekte, bir robotu mevcut bir çalışma hücresinde, sürecin geri kalanını değiştirmeden küçük bir alana yerleştirebilirsiniz.

9.Robotlar Çok Fazla Teknolojiye İhtiyaç Duyuyor

Sensörler, güvenlik çitleri, denetleyici eklentileri, gelişmiş tertibatlar, parça konumlayıcılar… Birçok kişi bir robot hücresi düşündüğünde, birçok ek teknoloji ile hayal ederler. Bunun nedeni, tüm teknolojik ekstralarla donatılmış endüstriyel robotların görüntülerini ve videolarını görmeye alışkın olmamız olabilir. Bir robotu robotun kendisinden başka bir şey olmadan çalıştırılabilir, bir kıskaç ve bir kontrol cihazına sahip olabilirsiniz.

Otomotivde robot kaynak uygulaması

10.Robotlar Sadece Yeni Görevler İçindir

İnsanlar bazen robotların sadece işlerinde yeni görevler için geçerli olduğunu düşünüyorlar. Bir robotun mevcut manuel görevleri için nasıl kullanılabileceğini hayal bile edemezler. Yanlışlıkla, yalnızca işlerini ölçeklendirdiklerinde ve yeni süreçler tasarladıklarında otomasyona geçebileceklerini varsayıyorlar. Aslında, manuel görevler çoğu zaman otomatikleştirilecek en iyi görevlerdir. Uygun bir uygulama belirledikten sonra, mevcut bir görevi otomatikleştirmek sıfırdan yeni bir uygulama oluşturmaktan çok daha hızlı ve kolaydır.

11.Robotlar Entegre Olmak İçin Çok Tehlikelidir

Emniyet, bir robotu kendilerine entegre edememelerinin bir nedeni olarak bazı kişilerin listesinin başında gelir. Bir hata yapabileceklerinden ve tehlikeli bir robot oluşturabileceklerinden endişe ederler. Geleneksel endüstriyel robotlarla emniyet her zaman çok büyük bir sorun oldu. Bununla birlikte, işbirlikçi robotlarla, güvenlik özellikleri yerleşiktir. Bu, güvenli entegrasyonun neredeyse garanti edildiği anlamına gelir.

12.Güvenlik Standartları Çok Karmaşık

İşbirlikçi robotlar doğal olarak güvende olsalar da, yine de bir risk değerlenmesine ihtiyaçları vardır. Bazı insanlar, kendi robotlarını entegre etmek için robotik güvenlik standartları hakkında bilgi edinmek zorunda kalacaklarını düşünerek bundan kaçınırlar.

13.Yüksek Değişim Vardiyası Yok

Duyduğumuz birçok şirket, robotu proseslerine entegre edemeyeceklerini düşünüyorlar çünkü çok fazla değişime sahipler. Robotların yalnızca uzun ürün serileri için faydalı olduğunu düşünmektedirler. Bununla birlikte, çok sayıda değişime sahip olan ortamlar robot eklemekten çok yararlanabilir. İşin püf noktası, doğru robot kıskacını ve aleti seçmektir.

14.Robotların Sınırlı Kullanımları Var

Bazen insanlar robotlar için yalnızca bir veya iki potansiyel uygulama düşünülebilir ve robotların sınırlı uygulamalara sahip olduğunu varsayabilir. Örneğin, sadece kaynak veya boyamayı düşünebilirler çünkü bunlar geleneksel endüstriyel robotik işlerin klasik örnekleridir. Gerçek robotların o kadar çok potansiyel kullanımı vardır ki, sayamayacağımız kadar çoktur. İnsanların işbirlikçi robotları ilk kez kullanmaya başladıklarında ortaya çıkardığı birçok yeni ve yaratıcı uygulama bizi düzenli olarak hayrete düşürmektedir.

15.Robotlarla Başlamak Zor

Muhtemelen en yaygın yanılgı, robot kullanmaya başlamanın zor olmasıdır. Hiçbir şey gerçeklerden daha fazla olamaz! Bugünlerde neredeyse hiç eğitimi olmayan bir robotu kullanmaya başlamak hiç olmadığı kadar kolay. Kendi robotlarınızı daha önce deneyiminiz olmadan hızlı bir şekilde entegre edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here