Robotik Otomasyon Lojistik Sektöründe Hızla Yayılıyor! AGVlerin Çağı

Yeni yayınlanan ‘’Dünya Robotları 2018, Hizmet Robotları’’nda Uluslararası Robotik Federasyonu lojistik endüstirisinde mobil robot satışlarında sürekli bir artış olacağını öngörüyor. Uluslararası Robotik Federasyonu 2019 ve 2021 arasında 17.5 milyar ABD doları yeni satış olacağını tahmin ederken, sektörün hızla büyüyeceğini raporuna ekledi. Lojistik robotlarındaki ani artış kısmen teknik gelişmelerden kısmen de bu robotları benimseyen sanayilerdeki iş modeli değişikliklerinden kaynaklanıyor.

Taşıma robotları oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor

Kullanım Çeşitliliği

Sensörlerdeki ve görüntü teknolojisindeki gelişmeler artık robotların depolarda ve fabrikalarda serbestçe dolaşabileceği, navigasyon için pahalı ve harici bir altyapıya ihtiyaç duymadan etraftaki insanların ve nesnelerin hareketlerini sezebileceği ve karşılık verebileceği anlamına geliyor. Eğer bu otomatik güdümlü araçlar bir engelle karşılaşırsa, devam etmeden önce önceden-tanımlı yolları temizlenene kadar bekliyorlar. Bugün otomatik güdümlü araçlar gerçek zamanlı olarak en uygun yolu planlayabilir ya da önceden programlanmış bir yolu izleyebilir, ancak ileride bir yol kapalıysa bir alternatif hesaplayıp onu da uygulayabilir. Bu yeti, işçilerin serbestçe dolaştığı fabrikalarda ve depolarda gezinmelerini sağlar. Hastanelerde ve otellerde, otomatik güdümlü araçlar bir işçi tarafından devreye alınabilir ve sonrasında gerekli emniyet işlemleri ile kolayca tüm tesiste gezinebilir. Dahası daha sonra sipariş verirken verilen bir kod kullanılarak bir personel veya otel misafirinin kilidini açmak için belli bir yere gönderilebilirler.

Otomatik güdümlü araçlar hemşirelerin iş günlerinin % 20’sini ekipman ve ilaç taşıma işlerine harcadıkları sağlık sektörü için önemli faydalar sunmaktadır.

Halen IFR istatistiklerinde yakalanmayan bir diğer hareketlilik eğilimi, daha önce bir forklift-kamyon gibi – gerekli olan ekipmanın bağımsız çalışmasını sağlamak için yazılımla donatmaktır. Vizyon ve kavrama teknolojileri, robotların farklı ağırlık, şekil ve sağlamlıktaki sıralanmamış öğeleri toplamasını ve yüklemesini giderek daha fazla sağlar. Yine de, bu gelişmelerin hala erken bir aşamada olduğunu ve insan el becerisinin gerekli olduğu birçok toplama durumu olduğunu belirtmekte fayda var. Bu özellikle nesnelerin gevşemesi veya kolayca sıkışıp kalması durumlarında olabilir. Uygun bir robot çözümünün tasarımı, taşınacak nesne yelpazesini dikkate almalıdır.

Ticaret ve Üretimin Benimsenmesinde İş Modeli Değişiklikleri

Otomatik güdümlü araçların hızla benimsenmesi, işlerin düzenlenme şeklindeki değişikliklerden de etkilenmektedir. E-ticaretteki patlama, otomatik güdümlü araçların benimsenmesine yol açan iş modeli değişiminin temel prensiplerinden biridir. Muhtemelen e-ticaret hem otomasyonda hem de iş yaratmada artışlara neden oldu. Bunun nedeni, mal seçimi ve nakliyesinin genellikle müşterilerin kendileri tarafından ücretsiz yapılmasıydı, oysa lojistik şirketleri bunu yapmak için işçilere para ödüyor. E-ticaret, fiziksel mağazalarda kaybedilenden daha fazla lojistik iş yarattı. Ekonomist Michael Mandel, ABD’de 355.000 e-ticaret işinin 2007-2016 yılları arasındaki bu dönemde genel perakende sektöründe yedi kat daha fazla büyüdüğünü belirtti.

Üretimin düzenlenme şeklindeki değişimler de mobil robotlara talep yaratıyor. Artan sayıda ürün çeşidinden daha küçük partilerde büyüklükleri üretme ihtiyacı, aralarında parçaları taşıyan mobil robotlarla daha küçük üretim hücrelerine doğru bir taşıma bandı üzerindeki makineler arasında hareket eden üretim istasyonlarından bir kaymaya neden olmaktadır. Fraunhofer IPA, otomobil gövdelerini fabrika zemini çevresinde serbest bir şekilde taşıyabilmeleri için Almanya’daki BÄR Automation ile işbirliği içinde bir sistem geliştirdi. Sistem, Fraunhofer IPA tarafından geliştirilen ve her türden (kilometre sayacı, radar, RFID, lazer ve diğerleri) verileri okuyabilen ve toplayabilen ve sensörden oluşan bir navigasyon modülü kullanıyor. Bu nedenle başka bir programlama yapmadan herhangi bir müşteri kurulumunda kullanılabiliyor. Bazı üreticiler, parça envanterinin maliyetini azaltmak ve sarf malzemeleri için bir “Sıralı” modelini benimsiyorlar. İstenilen parçalar gereken zamanda sipariş ediliyor ve doğrudan yükleme yuvasından üretim hücresine taşınıyor. Bu, üretim anında planlandığı için planlama sistemleriyle iletişim kurabilen ve fabrika içinde serbestçe hareket edebilen otomatik güdümlü araçları çağrıştırıyor.

Dijitalleştirmenin Avantajları

Lojistik robotlarının önemli bir avantajı, üreticilere, lojistik ve diğer şirketlere operasyonlara gerçek zamanlı genel bakış sağlayan, dijital otomasyon ağlarına etkili bir şekilde entegre olmalarıdır. Örneğin bir hastanede ilaç taşıyan bir robot, topladığı ilaç için envanteri kontrol edebilir. Numara verilen değerin altına düşerse, hastanenin satın alma yazılımı otomatik olarak yeni bir parti sipariş eder. Robot tarafından aktarılan veriler, kullanıcıların – örneğin artırılmış gerçeklik gözlükleri aracılığıyla – AGV’nin haritasını ve dahili sistemlerini görselleştirmesini sağlar, yani bir teknisyenin bir sorunu tanımlayabilmesi ve gerekirse bir rotayı bir robottan diğerine hızla kopyalayarak zaman ve parayı en aza indirmesi bir AGV arızalanırsa, makine durma süresinde kaybolur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here