Robotik Otomasyonda 2019 Yılında Göreceğimiz 6 Trend

Automotive welding robots in Chinese car factory

Robotların yükselişi tüm hızıyla devam ederken, 2019 yılında artan trendlere gelin hep beraber bakalım.

1. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) Teknolojisinin Kabulü

Robotlar, daha önce üreticilere erişilemeyen verileri toplamak için üretim hatlarındaki akıllı sensörleri giderek daha fazla kullanacaklar. Bu eğilim yeni verimlilik seviyelerine yol açacaktır.

Üretim hatlarından her geçen gün daha fazla veri akışı olacak.

2. Öncelik Olarak Endüstriyel Siber Güvenlik

Veri toplama için robotlar dahili sistemlere daha fazla bağlandıkça, siber güvenlik riskleri artar. Üreticiler, süreçlerindeki güvenlik açıklarını ele almak ve  güvenilir bir üretim sağlamak için siber güvenliğe büyük yatırım yapmak zorunda kalacaklar.

3. Büyük Veri Analizi Rekabetçi Bir Farklılaştırıcı Oluyor

Robotlar fabrika üretim süreçlerinde önemli bir bilgi kaynağı haline gelecektir. Bununla birlikte, verilerin toplanması bulmacanın yalnızca bir parçası. Üreticiler, harekete geçebilmek için bu bilgilerin tümünü organize etmek ve analiz etmek için sistemler uygulamak zorunda kalacaklar.

4. Açık Otomasyon Mimarileri Uygulanacak

Robotik otomasyon yaygınlaştığı için, açık otomasyon mimarilerine olan ihtiyaç artmaktadır. Büyük endüstri oyuncuları, ürün uyumluluğunu geliştirirken robot entegrasyonunu kolaylaştıran standartlar ve açık belgeler üretmek için endüstri kuruluşları ile birlikte çalışacaktır.

5. Sanal Çözümler Fiziksel Süreçleri İstila Edecek

Sanal çözümler endüstriyel robotiğin ayrılmaz bir parçası olacak. Günümüzdeki büyüyen uygulamalardan biri, kavram ve çevrimdışı programlamanın kanıtı için robotik sistemlerin sanal gösterimidir.

6. İşbirlikçi Robotlar, Popülerlikte Büyümeye Devam Edecek

İşbirlikçi robotlar, insanların yanında güvenle çalışabilir ve genellikle endüstriyel meslektaşlarından çok daha ucuzdur. İşbirlikçi robotlar zorlu endüstriyel ortamlarda daha yetenekli hale geldikçe, üreticiler tarafından katı yatırım getirisi gereksinimi olan daha büyük benimsemeyi göreceklerdir.

Robotik otomasyon, imalat sektöründe devrim niteliğinde bir teknoloji olmuştur, ancak endüstriyi önümüzdeki birkaç yıl içinde dönüştürmeye devam etmektedir. Yukarıdaki altı eğilim, gelecekteki robotik otomasyondaki en etkili gelişmelerden bazıları olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here