Robotlar İş Sağlığına Nasıl Katkıda Bulunur?

Robotik uygulamaların çalışan sağlığını geliştirebileceğini biliyor muydunuz? Robotlar, üretim alanı için arttırılmış verimlilik ve düşük işletme maliyeti dahil olmak üzere sayısız potansiyel faydaya sahiptirler. Ayrıca, hem işyerinde potansiyel tehlikeleri algılayacak hem de en riskli görevleri üstlenerek çalışanlar için güvenliği sağlayacaklardır.

İşte robotların üstesinden gelebileceği bazı iş yeri tehlikeleri şunlardır:

Tekrarlayan Görevler

Aynı hareketi,özellikle yüksek hızlarda tekrarlamak, zorlanma yaralanmalarına neden olabiliyor. Fabrika işçileri genellikle bu tür işlerde birçok risk taşıyorlar ve bazen de istenmeyen yaralanmalar ortaya çıkabiliyor. Tekrarlayan gerilme yaralanmalarının belirtileri ağrı, şişme, kramp ve halsizliktir. Bu belirtiler, uzun süre ve yoğunlukta yapıldığında kronik hale gelebilir. Robotlar tekrarlayan görevleri tamamlamak için çok uygundur. Gerekli donanım ve programlama ise oldukça basittir.

Zararlı Maddeler

Endüstriyel işler potansiyel olarak tehlikeli maddeler içerebilirler. Robotlar, çalışanların sağlık sorunları ile karşılaşmasını önlemek için bu görevleri üstlenebilirler.

Örneğin kaynak, zararlı dumanlar açığa çıkarır. Akut’a maruz kalma, göz, burun ve boğaz tahrişinin yanı sıra baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilir. Uzun süreli maruz kalma sonucunda akciğerlere, sinir sistemine ve böbreklere zarar verebilir; ayrıca dumana bağlı olarak çeşitli kanser türlerine de neden olabilir.

Tehlikeli Durumlar

Robotlar çalışanları tehlikeli ortamlardan veya yükseklik gereken işlerden koruyabilirler. Açık denizdeki petrol kulelerini okyanus tabanına bağlayan boruları incelemek, bakımını yapmak ve tamir etmek işçilerin platformdan tekrar bağlantı kurmasını gerektirir. Bazı durumlarda su altında dalış yapmak veya yüksek ekipmana tırmanmak gerekir. Bu durumların hepsi risk taşımaktadır. Bazı petrol şirketleri bu görevleri yerine getirmek için robot kullanmaya başladı. BP’nin Thunder Horse Petrol Platformu boru hatları ve diğer ekipmanlar boyunca hareket edebilen manyetik izli bir robot kullanmaya başladı. Enerji endüstrisi ekipman denetimi, bakımı için hava ve su altı uçaklarına yöneliyor.

Otomatik Korumalar

Robotik işçi güvenliğini arttırmak için son derece tehlikeli bir ortamda çalışmak gerekmez. Standart fabrika ekipmanının içine otomasyon dahil edilmesi çalışanların sağlığını ve güvenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin akıllı teknolojiyi kameralar ile bir forkliftte kullanmak çarpışmaları önleyebilir. Otomobillerde sürücü asistanı özellikleri benzer bir yöntem kullanır. Şirketler artık depolarında sürücüsüz forklift kullanmaya başladılar.

Yeni Beceriler Öğrenmek

Günümüz dünyasında robotların işlerimizi aldıkları endişesi yaygındır. Şirketler işçilerinin yaptıkları işi otomatik hale getirdiği doğru ama bu görevlerin çoğu büyük risk içerir. Robotik, şirketlerin bazı pozisyonlarını değiştirmesine neden olacak, ancak işçilerin robotları denetlemesi, otomasyon ekipmanı üzerinde çalışması ve diğer sorumluluklarını alması için yeni roller de açılacaktır. İşgücü odağını ilerletmeniz her zaman yeni teknolojileri bizlere benimsetecektir.

Bu değişim kolay olmayacaktır. Bu yeni iş dünyasına ayak uydurmak için işçiler yeni beceriler ve çalışma şekilleri ortaya koyacaktır. Ancak geçişi yaparken, çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini artıracak şekilde yeni entegrasyonlar meydana getirmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here