Robotlar Tarafından Kırılan Guinness Dünya Rekorları

Son zamanlarda, robotların isimleri rekor kitaplarında yer alıyor. İster ayın ilk fotoğraflarını çekiyor olun, isterse en derin volkanik patlamayı fotoğraflasın, robotlar Guinness World Records‘u en etkileyici insan sicil sahiplerinin yanına koyarak tarihe geçiyor. Robotlar tarafından belirlenmiş ve gerçekleşmiş 7 resmi dünya rekorunu inceliyoruz.

Not: Dünya rekorları doğası gereği, bu makalede listelenen dünya rekoru sahipleri eski olabilir (ve olacaktır). Güncel dünya rekoru sahipleri için, Guinness Dünya Rekorları web sitesine göz atın.

Robotlar Tarafından Belirlenen Guinness Dünya Rekorları

En Güçlü Robot Kolu

En güçlü endüstriyel robot kolu, Fanuc Corporation tarafından üretilen M-2000iA / 2300 Süper Ağır Yük Robotudur. 2.300 kg’a kadar ağır nesneleri toplayıp hareket ettirebilen altı eksenli bir robot koldur. M-2000iA / 2300, Fanuc’un M-2000iA robotunun en güçlü versiyonudur ve 2016 yılında piyasaya sürülmüştür.

İnsansız Otonom Yüzeyli Bir Araçla En Uzun Yolculuk

Xingzhe 1’in 134 km yürüyüş mesafesi etkileyici olsa da, Şubat 2013’te Wave Glider robotu (takma adı Benjamin Franklin) tarafından kapsanan 14,703 km ile karşılaştırdığınızda bir esprisi yok. Bu etkileyici su aracı, itici güç ve güneş panelleri üretmek için dalga enerjisi kullandı sensörlerine güç verir. Kasım 2011’de San Francisco’dan yola çıkan tekne, Pasifik Okyanusu’nu geçtikten sonra Şubat 2013’te Avustralya’nın Queensland kentine ulaştı.

Ay’dan İlk Resimler

1969 Temmuz’unda, Neil Armstrong ayın yüzeyinde duran ilk insan olarak “İnsanlık için küçük bir adım” attı. Bunu hepimiz biliyoruz. Ancak, 3 yıl önce, Şubat 1966’da bir robotun, ayın ilk fotoğraflarını geri göndererek başka bir dünya rekoru kırdığı daha az bilinir. Luna 9, Sovyetler Birliği tarafından gönderildi ve toplam dört günlüğüne fotoğrafları dünyaya geri gönderdi.

Çifte Kayıt: Bir Robotun Konuşabilmesi için Uzayda İlk Yardımcı Robot ve En Yüksek Konuşma

Uzayda geçen robotlardan bahseden, geçen Mart ayında Kirobo adlı bir Japon insansı robotu, aynı anda iki Guinness Dünya Rekoru kırdı ve Uluslararası Uzay İstasyonuna başka bir robot rekoru kırıcısı olan Canadarm 2 – Uzaydaki En Büyük Robotik Kolunu geride bıraktı.

Tokyo Üniversitesi ile işbirliği içinde tasarlanan Kirobo, robotların uzaydaki insanlar için iyi bir arkadaştırıcı olup olmayacağını görmeyi amaçlayan bir projenin parçası.

İlk Robot Çocuk Bakıcısı ve Robot Bekleyen Personeli İlk Restoran gibi diğer Guinness Dünya Rekorları ile birlikte, Kirobo’nun dünya rekorları sosyal robotları gelecek için gerçek bir olasılık olarak kabul etmemize doğru bir değişiklik olabilir.

En Derin Gözlemlenen Volkanik Patlama

Robotlara özgü olmayan bir dünya rekoru kırmış olan birkaç robottan biri, Jason adında dalgıç bir robotdu. Aralık 2009’da ABD’li bilim adamları, Jason’ı, Samoa yakınlarındaki Pasifik Okyanusu’nun 1.2 km altında patlayan West Mata Volcano’nun videosunu çekmek için kullandılar. Bilim adamları ilk defa deniz tabanında akan erimiş lavları gördüler.

Bir Robot Tarafından Öldürülen İlk İnsan

Emniyet, endüstriyel robotlar için kilit bir sorundur ve ölümcül kazalar, çok az olmasına rağmen gerçekleşmektedir. Genellikle kazalar insan hatası ile sonuçlanabilir. Bir robot tarafından öldürülen ilk insan, bir Ford Motor Company fabrikasında çalışan ve Ocak 1979’da bir robot kolla paylaşılan bir saklama bölümüne girerken ölen Robert Williams‘dı.
O zamandan beri robotlar fabrikalardan ve savaş alanına taşındı. Savaşta Askeri Robotların İlk Kullanımına İlişkin Kayıt 2002’de Afganistan’da kullanılan Hermes robotuna gitti.

Rubik Küpünü Çözen En Hızlı Robot

Her ne kadar bu listedekilerin ötesindeki diğer robot rekorları kırsa da, Rubik Küp çözme robotlarında bitirmek mantıklı geliyor. Guinness Dünya Rekorları, çeşitli Rubik Küp türlerini çözmek için hem robot üreticileri hem de insan çözücüler tarafından çokça mücadele edilmektedir. Sonuç olarak, bu özel kaydın oldukça hızlı bir şekilde değişmesi muhtemeldir.
Şuan rekor 0.38 saniye. Aşağıdaki videoda izliyoruz.

Yakın gelecekte hangi Dünya Rekorlarının robotlar tarafından belirleneceğini kim bilebilir, ancak birçok robotik “ilk” için hala yer olduğundan emin olabiliriz. Robotların insanları yenemediği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz? Bir robot tarafından hangi dünya rekorunu izlemek istersiniz? Bize mail atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here