Robotların Tıpta ve Sağlıkta 5 Uygulaması

Bir kobotun kemiklerini kesmesine izin verir misin? Bu, işbirlikçi robotların sağlık sektöründe kullanılmasının yollarından sadece bir tanesidir. Tıpta robotik birçok farklı şekilde kendisine uygulama alanı buluyor.

Sağlık sektörü, son 45 yıldır “robotik için umut verici bir endüstri” olarak tahmin edilmektir. 1974 yılına kadar araştırmacılar robotiği tıbbi uygulamalara dahil etmenin yollarını aramışlardır.  Yakın zamana kadar, sözlerin çoğunluğu teorikti. Çok fazla yutturmaca, medya öyküsü ve araştırma çalışmaları varken, hastanelerde ve tıp merkezlerinde çok az sayıda robot bulunmaktaydı. Ancak şimdi robotikler tıpta gerçekten dalga yaratmaya başladı. Ortak robotlar ameliyathanelere bile giriyor!

Sağlıkta Robot Alımı Neden Yavaş Oldu?

En ünlü tıbbi robot olan Da Vinci Surgical System, sıklıkla sağlık sektöründe robotların popüler olduğunu göstermek için bir örnek olarak kullanılır. Bununla birlikte, gerçekte, cerrahi robotların alımı, bu rockstar robot için bile nispeten yavaş olmuştur.
“Robotik cerrahi” (doktorların robot yardımlı laparoskopi olarak adlandırdığı gibi) ilk olarak 1980’lerde popüler hale geldi. İlk cerrahi ameliyat 1985 yılında nöroşirürji biyopsilerinde hassasiyeti arttırmak için bir Puma 650 robotu kullanıldığında yapıldı. Ancak, 2010’da hala çok az sayıda cerrahi robot vardı ve sadece 131 hastanede da Vinci vardı.
Bu yavaş alım, kısmen sağlık robotlarının yönetim organları tarafından onaylanması ihtiyacından kaynaklanmaktaydı. Da Vinci 2000 yılında sadece FDA onaylıydı ve 2014 yılına kadar baş ve boyun cerrahisi için hala FDA onaylı tek cerrahi robottu.
Ancak son zamanlarda işler değişmeye başladı. 2017 yılında, ABD hastanelerinin yaklaşık % 45’inde bir da Vinci vardı ve toplam 9 tıbbi ve cerrahi robot FDA onayı aldı.

Cerrahi Olmayan Robotlardan Ne  Durumda!

Cerrahi, sağlık sektöründe en çok tartışılan robotik uygulamadır. Sağlık sektörü dahilinde robot kullanmaya başlayan diğer alanlar şunlardır: telepresens, rehabilitasyon, tıbbi nakil, sanitasyon ve reçete dağıtımı.

Tıpta ve Sağlıkta 5 Yol Cobots Kullanımı

Modern sağlık robotlarının çoğu, hedef uygulamaları için özel olarak tasarlanmıştır. Diğer endüstrilerde, imalat gibi genel amaçlı robotlar çok daha yaygındır. İşbirlikçi robotların tıp gibi özel bir ortam için çok kesin olduğunu düşünebilirsiniz. Son zamanlarda, sağlık hizmetlerinde artmaya başlayan birkaç gerçek kobot uygulamasını görmeye bile başladık. İşte bunlardan 5 tanesi:

1-Tıbbi cihaz paketleme

Paketleme corobotlar için mükemmel bir uygulamadır. Geçtiğimiz makalelerde, gıda imalatı, tüketim malları ve lojistik dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde başarılı paketleme uygulamalarını tartıştık.

Tıbbi cihazlar, paketleme robotları için bazı ilginç zorluklar sunar. Örneğin, sterilizasyon insanlarla temas edecek cihazlar için hayati öneme sahiptir. İnsanlar bu tür paketleme görevlerini yerine getirdiğinde, ürünlerin bütünlüğünü tehlikeye atacak bir kirlenme riski vardır.Cobots, bu kirlenme riskini azaltmak, hatta ortadan kaldırmak için harika bir yoldur. Tamamen steril bir ortam gerektiren paketleme işlemlerini yapabilir. MachineDesign hakkındaki makalelerinde Nelipak Healthcare Packaging, steril tepsileri ısı yalıtım makinesine yüklemek için koçanları nasıl kullandıklarını açıklamıştır.

2-Laboratuvar otomasyonu

Sağlık hizmetleri için belirgin yararları olan bir başka robot uygulaması laboratuvar otomasyonu. Her gün, dünyadaki tıbbi laboratuvarlarda çok sayıda test yapılmaktadır. British Medical Journal, İngiltere’de yalnızca 2014 yılında 277 milyondan fazla kan testinin istendiğini tahmin etmektedir. Bu testler, cobot otomasyonu için harika bir aday gibi gözüken birçok tekrarlı işlem gerektiriyor! Kopenhag Üniversite Hastanesinde bir laboratuvar kan örnekleri ile doluydu ve günde 3.000 test yapılması gerekiyordu. Ekip, süreçlerine, bazı şaşırtıcı verimlilik kazanımları elde etmelerini sağlayan iki UR robotu ekledi. İş yükleri% 20 oranında artmasına rağmen, testlerinin% 90’ını 1 saat içinde verebildiler.

3-Kemik Kesmek!

Tamam, önceki ameliyat kobotu ameliyatı yaparak “elini kirletmedi”. Ancak, bu örnek kesinlikle öyle. CARLO sistemi, lazer kemik ablasyonu yapmak için bir kobot (KUKA hafif bir kol) kullanır. Ablasyon, iyi huylu bir büyümeyi gidermek için kemiğin bir kısmının kesildiği bir prosedürdür. CARLO (Soğuk Ablasyon Robotlu Lazer Osteotomu anlamına gelir) “kemiği temassız ve soğuk lazer teknolojisiyle kesebilen ilk tıbbi dokunsal robottur”.
Koçların ameliyat için yeterince hassas olmadığını düşünüyorsanız, bu uygulamanın kesinlikle hassas olduklarını gösterir!

4-Terapötik masaj robotu

Kabul ediyorum. Bu son sağlık uygulaması biraz saçma. Ancak, UR’nin bir süre önce yazdığı bir makalede gördüm ve bundan bahsetmemenin çok tuhaf olduğunu düşündüm. Ayrıca, robotun adı Alex olması dikkatimi çekti.
Massage Robotics adlı Kaliforniyalı bir girişim, fizyoterapist rolünü alan bir robot tasarladı. İki UR robotu kullanarak, kullanıcılara cilt üzerinde dönen yuvarlak uçlu efektörlerle tam vücut masajı sağlayabilmektedir. Sanırım tüm kurulum şu anda popüler Noel hediyeleri olan “sırt masajı” aletlerinin tam boyutlu bir sürümü gibidir.

Bu makalede bahsettiğim diğer dört örneğin aksine, bu sonuncusu da en az gerçekçi olanıdır.
İşbirlikçi robotların sağlık hizmetlerine nasıl uygulanabileceği hakkında eğlenceli bir fikirdir ancak harika bir cobot uygulaması değildir. Gerçekten sağlık içinde var olan bir sorunu ele almamaktadır. Bu başlangıçta bir yıldan fazla bir süre sessiz kaldığı ve fon bulmakta zorlandığı gerçeğine de yansıtmaktadır. En iyi cobot uygulamaları gerçek problemleri çözmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here