Robotunuz İçin Doğru Uygulamaları Seçmede Dört Önemli Faktör

Fabrikanızdaki üretim bölümündeki prosesler için robot alımındaki zorluk, sıklıkla robota ihtiyacınız olup olmadığını bilmek değil, otomasyon odaklı robotlara hangi uygulamanın en uygun olduğunu seçmektir. Her fabrika ve proses özeldir, ve kendi içinde değerlendirilmelidir. Bu nedenle hangi uygulama ve proses için hangi robotu seçeceğini bilmek önemlidir.

Uluslararası Robotik Federasyonu’na göre robot satışları son beş yılda yüzde 45’ten fazla yükselmiştir. Tüm sektörlerde giderek daha çok şirket üretim kapasitesini artırmak, maliyeti düşürmek, ve işçi güvenliğini yükseltmek için robotik çözümler arıyor. Günümüz endüstriyel robotları daha akıllı daha hızlı, uyumlu ve işbirliği içinde Bugün mevcut olan teknolojiyle robotlar karmaşık görevleri büyük hassasiyet ve yüksek tekrarlanabilirlikle yerine getirebiliyorlar. Tüm bu yeni teknolojiler, endüstriyel robot yatırımları hakkında düşünüyor olmayı heyecan verici bir zaman yapıyor.

Doğru robot seçimi ve uygulaması büyük önem taşıyor!

Robotiklerin alımı için üretim ortamında doğru süreci belirlediğiniz gibi, çözmek istediğiniz sorun hakkında net olun ve bir robotun sağlayabileceği tüm maliyet azaltımlarını göz önünde bulundurun: israfı asgariye indirmek, verimlilik yaratmak, üretim hacmini artırmak, güvenliği artırmak veya işçilik maliyetlerini azaltmak. Bu maliyet azaltımları, temel olarak yatırım getirinize hizmet edebilirler ve bir robotun tayin edilmiş uygulamanıza uygun olup olmadığını belirlemede sıklıkla önemli faktörlerdir.

Üretim bölümünüze doğru robotu seçmek için aşağıdaki dört temel faktörü göz önünde bulundurun.

Adaptive/Collaborative

Tarihsel olarak, robotlar tekrarlanabilir işler yaptılar ve çitlerle çevrildiler. Bugün ise robotlar işbirlikçi bir çalışma ortamındaki insanlar arasında güvenle çalışabilirler. Mekansal bilinçle donatılmış robotlar işçileri güvende tutuyor ve açık, esnetilebilir bir çalışma ağı sağlıyorlar. Robotiklerin yeni çağı cobot (işbirlikçi robot) özelliğine sahip olmayı da içeriyor, akıllı telefon çağının gelmesiyle birlikte, bu robotik için ne anlama geliyor? İşbirliği yapması bütünleşme anlamına gelirken, bir başka insanla çalışmasına olanak sağlıyor.

Son Teknoloji

 Teknoloji odaklı bir dünyada her ürünün son teknolojiden adil payını alması bir sürpriz değil. Günler ve aylar geçtikçe, teknoloji daha iyi olmaya devam ettikçe, dün son teknoloji olan bugün artık sonuncu olmuyor, teknoloji ve gelişimle gözlemlenen trend budur. Sonuçta teknoloji sizi ya da şirketinizi beklemiyor. Robota en iyi neyin uyduğunu ve dahil olan uygulamaları bütünleştirmek geliştiricinin sorumluluğudur. Son trendlerden bazıları arasında bulut bilişimin, uzaktan izleme ve teşhis, Endüstri 4.0 ve birkaç ismi verilmeye hazır olan var.

 Kullanım Kolaylığı

Basitliğin anahtar olduğu bir dünyada yaşıyoruz, tıpkı arayüzü basitleştirmek için sürekli bir itme olduğu akıllı telefon endüstrisindeki gibi; endüstriyel robotlar karmaşık ve anlaşılması zor imajını alma eğiliminde. Bir robotla etkileşimi basitleştirme ihtiyacı da var. Robotun öğretilmesi ve çalıştırılması robotla etkileşimin çoğunluğunu oluşturuyor. Bu kolay ve sezgisel bir iletişim için uygun bir arayüz ihtiyacı oluşturuyor.

Maliyet

Bu son kullanıcı için son derece önemli olandır. Günün sonunda, robotu satın alan kullanıcı yatırım getirisi konusunda endişelenir. Robot üreticisinin her ayrıntılı bileşeni dikkate alması, emniyet açısından test etmesi, her bir bileşenin başlangıç ​​ve çalıştırma maliyetini göz önünde bulundurması müşteriye en iyi geri dönüşü sağlamak için önemlidir. Bir robotu harika yapan gerçek bir test, robota giden tüm kritik bileşenleri kapsayan maliyet için değer göstermektir. Paranın değeri endüstriyel robot dünyasında veya bu konuda başka herhangi bir sektörde yerini almaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here