Üretim Robotları Nasıl İş Yaratıyor?

İmalat bölümündeki robotların maliyeti düşürdüğü ve kaliteyi yükselttiği yaygın bir bilgidir. İşletmeler günümüzde daha rekabetçi hale geliyor ve büyüyebiliyor, bunun sonucunda süreç içinde yeniden imalat prosesleri oluşturuyorlar. Ancak, robotların insanların işlerini ellerinden aldıkları bir yanılgıdır. Robot kullanan şirketler çalışan sayısını azaltmaktansa, artan üretim hacimlerini yönetmek etmek için daha fazla insana ihtiyaç duyduklarını düşünürler. Kısacası, robotlar önemli bir yatırım, büyüme ve iş yaratma çemberi yaratır.

İlginizi Çekebilir: Robot Eğitimlerinde Neler Olmalı?

Robotlar İçin İşler

İnsanlar tekrarlayan, el gücü isteyen işlemleri tamamlamak zorunda kaldıklarında -özellikle de hassasiyet gerektirenleri- yorulurlar, hata yaparlar ve yaralanmaya yatkındırlar. İnsan kalitesi değişkendir ve alınan verim kişiye göre değişir.

Sıkıcı, zor ve tehlikeli işler endüstride gıda işlemeden, elektronik ve havacılık sektörüne kadar her alanda bulunmaktadır. Çoğu endüstriyel proses ve üretim robotik otomasyona geçmek için adaydır. Bu nedenle robotlar dökümhanelerde çalışıyor, presleme ve kalıplama makineleri kullanıyorlar ve dökümleri işliyorlar. Bunla da kalmayıp, hareketli konveyörlerden parçaları topluyorlar, karmaşık ürünleri birleştiriyor ve sürekli kaynaklar üretiyorlar. Örneğin, üretim hatlarının sonunda, robotlar parçaları kartonlara paketler ve bu kartonları paletlere yerleştirir. En son robotik yenilikler sayesinde endüstriyel robotlar, düzensiz paketlerin bile üstesinden geliyor ve dağıtımı kolaylaştıran karışık paletler yapıyorlar.

Uygulama Engelleri Kalkıyor

Bazı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin üretim alanında robotları kullanma konusunda çekinceleri var. Bunların başında uzmanlık becerilerine ihtiyaç duyma, kısa üretim süreçleri için esnekliğe sahip olma ve uygulama maliyeti konusunda endişeler geliyor.

Bu gibi endişeler on yıl veya daha uzun bir süre önce geçerliydi, ancak teknoloji gelişti ve beceri tabanı büyüdü. Günümüz endüstriyel robotlarını hem makinede hem de ofiste programlamak kolaydır. Güçlü yazılım paketleri, hızlı ve doğru çevrimdışı programlama sağlar ve makine üstü program rötuşunu en aza indirir. Birçok kullanıcı, özel programlama personellerini işe almak yerine bakım teknisyenlerine programlama tahsis eder.

Robotlar ayarlanabilir hücre ve tutucu tasarımı sayesinde daha esnek olabilir. Arkasında birçok başarılı projeye sahip olan firmalar, farklı ürün ve uygulamalara sahip operasyonlar için neyin en iyi olduğunu bilir. Deneyimli firmalar, ilk robot uygulamasının özel zorluklarını anlar ve proje başarısını garantilemek için eğitim ve destek sağlar.

Robotik Yenilikler Yeni Uygulamaların Yolunu Açıyor

Üç teknoloji -görüntü sistemleri, işbirlikçi robotlar ve kuvvet algılama- uygulama maliyetini düşürürken çok yönlülüğü geliştirir. İşbirlikçi Robotlar (cobot), güç tüketen ve zorlayıcı tasarımlarla ve gelişmiş sensör teknolojisiyle pahalı, yer tutucu korumaların yerini alır. Bu, robotların insan işçilerle birlikte ve ortaklaşa çalışmasını sağlar. İşçi, analiz ve muhakeme gerektiren işin bu kısımlarına odaklanırken vasıfsız ve tekrarlayan işler robotlara bırakılır. Kuvvet algılama robotlara kaba bir dokunuş hissi verir. Montaj işinde, bir parça diğerine oturmuyorsa, robot geri çekilebilir, parçayı yeniden yönlendirebilir ve tekrar deneyebilir.

Robotlar Yeni İşler Yaratıyor

Robotlar insanları tamamlar. Sadece insanlar robotlar inşa etmek, satmak ve yönetmekle kalmaz, aynı zamanda hücreleri tasarlayıp inşa etmeleri ve makineleri programlamaları ve bakımlarını yapmaları gerekir. Bütün bunlar programcılar için daha fazla iş anlamına gelir, uzmanları, sistem entegratörlerini, araç tasarımcılarını ve bileşen üreticileri için yeni iş kolları oluşur.

Daha düşük maliyetler ve daha yüksek kalite neredeyse her zaman yüksek karlılıkla sonuçlanır ve üreticiler iş kapasitesini artırarak buna yanıt verebilir. Bu daha fazla makine anlamına gelebilir, ancak çoğu zaman yaratıcı problem çözme, tasarım ve yaratıcılık gibi insan becerilerini de gerektirir. Bu da biz insanlardan beklenecek temel yeteneklerin başında geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here