Zincir Marketler Robotik Sistemlere Geçiş Yapabilir mi?

Dünyanın en büyük çevrimiçi süpermarketi olan Ocado, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen araştırma ve yenilik için bir Horizon 2020 çerçeve programı olan Soma projesi ile robotik toplama ve paketleme siparişlerinin yüksek otomasyonlu depolarında tam otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Robotik manipülasyonun zorluklarından biri, meyve ve sebze yiyecekleri gibi kolayca zarar görebilen ve öngörülemeyen şekilli nesnelerin kullanımı olmuştur. Bu ürünler benzersiz şekillere sahiptir. Hasar veya bozulmaya neden olmayacak şekilde kullanılmalıdır. Hassas ürünlere zarar vermekten kaçınmak için, proje endüstriyel bir robot kolla birlikte uyumlu bir tutucu (örneğin yay benzeri özelliklere sahip olan) kullanır.

Hedef nesnelerin şeklindeki çeşitlilik, uygun bir kıskaç tasarımında başka bir dizi kısıtlama getirir. Tutucu, Ocado’nun 48.000’den fazla hipermarket ürünü içeren mevcut ürünleri de dahil olmak üzere çok çeşitli ürünleri seçmek için yeterince çok yönlü olmalıdır.

RBO Softhand Bu Zorlukların Üstesinden Nasıl Gelebilir?

Soma projesi (EU Horizon 2020 GA 645599), bir nesnenin şekli hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadan kırılgan nesnelerin işlenmesi için uygun olan uyumlu robotik eller tasarlamayı amaçlamaktadır; Ek olarak, robotik kollar çevresel kısıtlamaları (çevre tarafından dayatılan fiziksel kısıtlamaları) da kullanabilmelidir. Amaç çok yönlü, sağlam, uygun maliyetli, güvenli robot kavrama ve manipülasyon yetenekleri geliştirmektir.

Uyumlu bir kıskaç örneği, Technische Universität Berlin (TUB) tarafından geliştirilen RBO Hand 2’dir. Kavrayıcı, güvenli ve hasarsız nesnelerin toplanmasını sağlayan kavramaların pasif şekilde adapte edilmesi için esnek kauçuk malzemeler ve basınçlı hava kullanır. Bireysel olarak kontrol edilebilen yedi hava odasına sahip antropomorfik tasarım çok yönlü kavrama stratejileri sunar.

Uyumlu tasarımı sayesinde, robot el oldukça düşük aktiftir: sadece hava basıncı kontrol edilirken, parmaklar, avuç içi ve başparmak şekillerini verilen nesne geometrisine (morfolojik hesaplama) göre ayarlar. Bu, kontrolü basitleştirir ve çevrenin etkin şekilde kullanılmasını sağlar.

RBO Hand 2’yi Endüstriyel Bir Manipülatöre Entegre Etmek ve Standart Bir Nesne Seti ile Test Etmek

Ocado Teknoloji robotik ekibi, Rado El 2’nin Ocado kullanım durumundaki performansını değerlendirmek için bir üretim ambarı senaryosunu çoğalttı. Ekip, yumuşak eli iki farklı robot koluna, bir Staubli RX160L ve bir KUKA LBR iiwa14’e monte etti. Bu kolların her ikisi de standart pozisyon kontrollü modda çalışabilir; Buna ek olarak, KUKA kolda belirli bir miktarda yazılım kontrollü uyum gösterme kabiliyeti sağladı.

Ocado, bir IFCO (Uluslararası Meyve Kabı) tepsisinde saklanan bir dizi yapay meyve örneğinde tutma performansını değerlendirmek için bir dizi deney tasarladı. Kabul edilen stratejiler, tutma görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirmek için çevresel kısıtlamalardan (örneğin, duvarlar ve tablanın dibi) faydalanmaya çalışmıştı.

Deneyler, tepsinin sadece altını kullanarak örnek setten tek bir nesneyi tutmanın basit senaryosuyla başladı. İlk sonuçlar, elin çeşitli şekilleri başarıyla kavrayabildiğini ve sonuçlar, nesnenin hareketini kısıtlamak için çevresel kısıtlamalar etkin bir şekilde kullanıldığında başarı şansının arttığını göstermiştir.

Önümüzdeki aylarda Ocado, daha karmaşık senaryoları keşfetmeyi, IFCO’ya daha fazla nesne eklemeyi ve kavrama stratejisiyle yararlanılabilecek ek çevresel kısıtlamaları getirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here